29.4.2024 11:23 Jakub Vrána (Slopovo, Slovakia)

Zatím nejdál.

Začátek jde těžko a za kopec to pouštím nakonec jen s nějakými +300 m nad startem. Hned v Klenovci to proto vypadá, že budu muset přistát. Ale ve slabém stoupáku nízko nad zemí se zvedám, přelétám Ostrou a dál už to jde dobře. U dalšího kopce je mrak a skutečně to tam skvěle funguje, ve trojkovém stoupáku se konečně zvedám do slušné provozní hladiny.

U Muráně už to znám, takže letím celkem na jistotu. Ale nezvednu se tolik, kolik bych chtěl, takže cestou na Kráľovu hoľu ještě pro jistotu v bublinách trochu dobírám. Úplně zbytečně! U Královky okamžitě vlétám do čtyřkového stoupáku, který mě zvedá až do 2400 m.

V Nízkých Tatrách mají závody větroně a je povznášející je pozorovat. Točím s nimi i nějaké stoupáky, ale dávám pozor, abych některému nezatočil do tratě. V divokých podmínkách, které tu panují, je let celkem psychicky náročný. Ve čtyřkovém klesáku na plném speedu v protivětru a za chvíli tě to chytne za kšandy do stoupáku, ze kterého nesmíš vypadnout, jinak tě to semele.

U Beňuše vytáčím 2600 m a vydávám se na návrat. Ale udělalo by to jen plochý trojúhelník, tak ještě natahuji k Ďumbieru, kam se stejně už chci dávno podívat. Po dalším luxusním stoupáku se vydávám zpátky a potkávám Maroše, který startoval ze Slopova dlouho po mě a bral to nejkratší cestou. Ošklivě mu to klape, ale s kravatou si naštěstí dokáže rychle poradit.

Velký přeskok napodruhé dávám jen z 2400 m. Protější hřeben sice přeletím, ale jsem moc nízko. Je to tady hrozně turbulentní. Vítr je v údolí narychlený a za všemi těmi brdky, které tu jsou, se to hodně mele. Párkrát naberu nějakých 100 m, ale vždycky z toho vypadnu. Asi bych si moc nepomohl, i když bych vytočil nahoru. V protivětru bych uletěl nějaké 2 km a situace by se opakovala.

Do cíle chybělo 17 km, ale dnes to na návrat nebylo. Za úvahu stálo letět podél Nízkých Tater dál, případně pak zkusit přeskočit do Vysokých.

Cesta zpátky je naprosto luxusní – ještě než mám sbaleno, tak Maroš stopne hned první auto, které nás veze až do Tisovce, odkud už jede autobus.

GliderOZONE Zeno 2 (EN D)
Route81.6 km FAI (114.3 pt)
Duration4:34

+
XContest