2.2.2024 13:49 Jakub Vrána (Izana, Spain)

Osobáček na Tenerife.

Na Tenerife jsem s padákem potřetí a o tomhle letu sním od samého začátku. Málokdy jsou na Izañu podmínky, ale dnes to vychází skvěle. Východní vítr asi 3-4 m/s, ideální na start i na následný plán letět kolem ostrova na Taucho a případně i ke Gigantům.

Hned u startu vytáčím přes sto metrů a oblétám žebro vpravo. V nižší vrstvě jsou dostupy nejprve jen asi 1600, ale daří se mi je často dotáčet, dobírám snad po sto metrech. Pak se dostupy zvedají na 1900 a i podél plytkého svahu se letí snadno.

U Ifonche trochu zariskuji a beru to zkratkou přes náhorní plošinu. Mám tam asi 200 m nad zemí, což není tak málo, ale ani ne moc. Jakmile se přehoupnu na domácí hřeben, tak jsem v maximálním střehu. Jsem totiž v závětří od východního větru a chvílemi letím i 60 km/h. Ale výšku mám slušnou, takže se do žádné turbulence nedostanu.

U Taucha dostupy klesají na nějakých 1400, což je tady obvyklé, takže se tomu ani nepodivuji. Ale kus dál směrem ke Gigantům vytáčím v nádherném trojkovém stoupáku zase 1900, takže se letí opět snadno.

U Gigantů otáčím konzervativně, nechci tady skončit nízko v údolí, což při jednom z minulých letů vyústilo v celkem nepříjemné přistání. Čekám, že zpátky to bude proti větru těžké, ale na speedu letím 45 km/h. Vítr tady fouká úplně jinak než na východním pobřeží, skoro ze západu. Propadnu se skoro až na 800 m a bojím se, že jako už několikrát v minulosti skončím u plytkého svahu, ale trpělivě vytáčím zase až do stropu.

Sopku Teide si dnes prohlížím už ze třetí strany.

Doletění domů do Callao Salvaje už je jisté, proto natahuji ještě ke stolové hoře. Ale čím víc se k ní blížím, tím víc se musím tlačit proti větru, ke konci letím na speedu už jen nějakých 20 km/h. Nechci se po tak krásném letu dostat nízko do turbulencí, tak radši opět s rezervou otáčím. Díky tomu se pak proletím chvilku i nad mořem.

Ne nadarmo jsem o tomhle letu snil, byla to fakt nádhera. Asi se dalo natáhnout i trochu víc, ale mně to úplně stačilo. Ze začátku jsem měl neodbytný pocit, že to dnes nepůjde, proto jsem si možná nechával větší rezervy.

GliderUP Trango X-race (EN C)
Route73.6 km (73.6 pt)
Duration3:35

+
XContest