21.10.2023 06:06 Jakub Vrána (Bir Billing, India)

Tohle mě bavilo.

U startu nejsou žádné pěkné stoupáky, tak s nejmenší možnou výškou vyrazím za hřeben s nadějí, že to tam snad bude lepší. Ale přilétám tam hodně nízko a nakonec musím být rád za každou desetinku, kterou tam najdu. To mě hodně zdrží.

Pak konečně vytáčím a pokračuji stejnou trasou jako včera. Hřeben, u kterého jsem včera točil, zkouším odsváhnout. Ale nejsem si jist, že to je rychlejší - tu a tam musím osmičkovat, abych se dostal na úroveň hrany.

Dozadu do hor přilétám později než včera a už se pořádně rozjela údolka. Dopředu letím 11 km/h, dolů 2 m/s a speed si šlápnout netroufám.

Poučen ze včerejška cestou zpátky pořádně dotáčím, ale není to jednoduché, protože se to na některých místech zastínilo. Naštěstí hodně pomáhají ptáci.

Před posledním přeskokem dotáčím co to jde a ještě něco navíc. Musím přeskočit dva hřebeny najednou, protože u druhého jsou už základny nízko a na první bych to z něj nepřeskočil. Od oka mi přijde, že to nemůže vyjít. Ale podívám se na přístroje a zjistím, že to mám ještě 10 km a mám 1700 m výšky nad hřebenem, takže to s klouzákem 10:1 vyjde úplně na pohodu. Trať proto postupně stačím od "nejkratší cestou k hřebenu" až na "přímo k otočňáku na konci hrany".

Ke startu se vracím v pohodě, západní hrana drží i po poledni. Dnes dokonce líp než později odpoledne, kdy se nasunula vysoká a piloti tu vyhnili.

Natahuji tak, abych byl u startu v 17:30. Ale v 17:00 to přestává úplně fungovat. Nejprve mi to ukazuje potřebný klouzák do cíle 30:1, když doberu v posledním stoupáku, tak 18:1. To se docela dlouho drží, protože i nad údolími klesám jen 0,5 m/s. Ale před přistávačkou je ještě hřeben, který už nepřeskočím.

Dnes super zajímavý let. Škoda toho času, trať jde snadno natáhnout na 200 FAI. Namakal jsem se rozhodně víc než u 185 FAI, který byl úplně na pohodu.

GliderOZONE Zeno 2 (EN D)
Route174 km FAI (278.5 pt)
Duration7:53

+
XContest