8.2.2023 14:57 Jakub Vrána (Raná, Czech Republic)

Nový brus.

Na vyšší křídlo přecházím, až když usoudím, že jsem vytěžil možnosti předchozího. A zároveň musím mít pocit, že přechodem nevzroste nebezpečí. Začal jsem lítat na UP Makalu, postupně vyzkoušel pár jiných značek a křídla UP jsem si zamiloval. Takže po dvou letech na Makalu, roce na Summitu a roce na Trangu by další logický krok bylo Meru, které se ale bohužel nedělá v mé velikosti, takže jsem musel změnit stáj. Dokonce jsem si říkal, že zůstanu ještě rok na Trangu, protože na něm mám takovou pohodu za letu, že mi trochu výkonu navíc za nervy nestojí. Ale je možné, že budu mít pohodu i na Zenu, a dokud to nezkusím, tak se to nedozvím.

Hlavní výhoda UP křídel je živost jejich ovládání – dám malý pokyn řidičce a křídlo jde hned za uchem. Přidám a jde víc. Všechna ostatní křídla včetně Zena mi přijdou jako autobusy. Dám pokyn řidičce a neděje se nic. Přidám a křídlo se dostane do smyku. Nejsem konstruktér křídel, ale laicky to na mě působí tak, že UP má řidičku vyvedenou víc do ucha, proto to za ní tak ochotně jde. Ostatní křídla ji mají blíž ke středu dané poloviny odtokovky, proto se zpomalí celá strana, až to vede k onomu pocitu smyku. Ale snad si na to zvyknu – přeci jen takhle lítá většina pilotů, takže jít to musí.

Další věc, co se budu muset přeučit, je srovnávání křídla na startu. U Tranga jsem si křídlo obvykle jen laxně pohodil na start, zvedl ho Áčky, hned dal dolů Céčky a bylo perfektně srovnané v rohlíku se všemi šňůrami narovnanými. Zeno má Áčka půl metru od náběžky a Béčka v polovině křídla, takže tahle technika vůbec nefunguje. Budu se asi muset přeučit zpátky na pokládání křídla brzdami.

Na trimu letí Zeno prakticky stejně jako jakékoliv jiné křídlo. Ale rychlost na speedu je opojná. Na Trangu mi půl speedu přidalo 5-10 km/h, plný totéž, celkem tedy tak 15 km/h. Na Zenu to je 10-15 v obou případech, celkem tak 25 km/h. Pocit z vyšší rychlosti je velmi zřetelný. Opadání vzroste přitom zhruba stejně jako na Trangu.

Na speedu se z křídla nestane deska – pořád žije, pořád se hýbe, je třeba ho řídit zadními popruhy. To jde velmi snadno, křídlo i na speedu skvěle reaguje.

Bez pořádné termiky a případných turbulencí samozřejmě nedokážu posoudit, jak se mi na novém křídle bude létat. Ale první dojmy jsou dobré – výkon navíc je zřetelně patrný, řídit to dokážu a na pár věcí si holt budu muset zvyknout nebo se je přeučit.

GliderOZONE Zeno 2 (EN D)
Route1.7 km (1.7 pt)
Duration0:25

+
XContest