8.10.2022 13:55 Jakub Vrána (Col Rodella, Italy)

Nad Marmoladu.

Mám dnes plán letět jen jednou a předsevezmu si, že nepoletím všude první jako včera a předevčírem. U skal jsem skutečně až jako třetí, ale první dvě křídla letí doleva, tak doprava letím zase jako první. Ale nasvícený východní svah prostě nedává, takže ho ani na třetí pokus nezdolávám. Přiletí za mnou tři křídla a v nasvíceném nafukovaném kaňonu, kde to prostě natuti musí fungovat, se nám nikomu nedaří zvednout. Proklesám 200 m a vracím se 1,5 km od lanovky, což dostopuji.

Už v poledne byly dostupy 3200 m a nad Marmoladou točí křídla, tak je plán jasný. Před Marmoladu doletím v pohodě, ale tam, kde to předevčírem soustavně chodilo, jsou akorát bubliny, ze kterých pořád vypadávám. Dojde mi trpělivost a letím k mraku uprostřed údolí. Ale nic není ani u něj, takže si akorát zalétávám 2 km a ztrácím 500 výškových metrů. Nicméně po návratu zpátky chytám stoupák, který mě zvedne až do rekordních 3800 m n.m. Marmoladu přelétávám s velkou rezervou.

Dál letím stejný trojúhelník jako předevčírem, který se mi moc líbil. Ale je to o dost těžší. Proti větru letím bez speedu 15 km/h, takže valím pořád na plném. Když vario pípne, tak speed jen vypustím. Točit to nemá smysl, je to hrozně rozbité a v otočce jen proklesám.

Až před druhým otočňákem se přizvednu u nakloněné plochy, která je trochu schovaná, takže to je klidnější.

Protahuji kousek za údolí a pohodlně se po větru vracím zpátky. S trochou nadsázky se na jeden stoupák u Marmolady dají uletět dvě ramena 40 km FAI.

Přilétám -400 m pod startem, ale už vím, že z této výšky nebude těžké se vyzvedat, takže jsem za chvíli v úrovni startu, kde si dělám pitstop.

Chci využít letošní možná poslední pěkný den, tak startuji ještě jednou. U skal letím hodně doprava, kam se přes den nelétá. Ale v podvečer je to tam hezky nasvícené, takže to tam krásně chodí. Vytáčím strop, který je teď 3100 a letím na Sass Pordoi. U skály je naprosto spolehlivý trojkový výtah, který se ani nemusí točit, stačí ho vyosmičkovat.

Vidím chystající se wingsuitery, tak sespiráluji 200 m, abych si je lépe prohlédl. Po skoku letí dolů jako šutr - teprve když naberou rychlost, tak jim to začne trochu letět. Pak ještě rozloučení s Marmoladou a na přistání mi to vychází jen tak tak.

Dnešek byl snad ještě lepší než čtvrtek díky fantastickým dostupům - byl jsem ve FL 126, v Česku se smí do FL 95. Jen ten vítr to dost ztěžoval. Když jsem se údolím tlačil 15 km/h, tak jsem myslel, že nemám šanci to doletět. Ale nebát se letět celou dobu na plném speedu mě nakonec skrz údolí dostalo.

GliderUP Trango X-race (EN C)
Route42.8 km FAI (68.5 pt)
Duration2:08

+
XContest