15.7.2022 12:31 Jakub Vrána (Raná, Czech Republic)

Moc vlhké?

Po včerejší studené frontě vypadají modely naprosto neskutečně – silné stoupáky, vysoké dostupy, svěží vítr. Jen se to má dekovat. Realita nakonec tak růžová není, vlhkosti je asi víc, než modely čekaly, takže základny jsou už v 1800 m.

V 1000 m je asi nějaký střih větru, protože do té výšky dvakrát vytočím široký a silný stoupák, ale tam znenadání končí. Teprve na třetí pokus se mi to daří prorazit, ale opět je to v této výšce rozbité. Letím trochu bokem na vítr, aby mě to nesnášelo do prostoru, ale další stoupák už bohužel nenacházím. Přistávám u Hazmburku a jede pro mě Adam, který je na Rané s Talenty na soustředění – díky.

Na druhý pokus zažívám vertikální start – krok do prostoru a vysává mě to rovnou nahoru. Říká se, že stoupáky jdou kolměji nahoru než normální vítr, ale já mám dnes opačnou zkušenost – mimo stoupák se normálně prosazuji, ale jakmile přijde stoupák, tak okamžitě začínám couvat. Logické vysvětlení je, že by byl stoupák až za kopcem a vítr zpřed kopce si přisával, ale nejsilnější mi to přijde alespoň dole víc před hranou. Nicméně nic hezkého se mi vytočit nedaří a říkám si, že po 45 minutách to vzdám a zkusím třeba top-landing. Po 44 minutách konečně vytáčím, ale na odlet už to není, takže udělám jen místní trojúhelníček.

Pak přichází Talenti, tak přistávám v sedle, abych se s nimi pozdravil. Jde se tam odtud vyzvedat v pohodě, pak ještě párkrát přistávám nahoře na startu.

S Adamem nás ještě jednou chytne totální vysavač a během chvíle nás bez točení v občasném couvání zvedne o 100 m. Jeden pilot je na jeho turbulentním okraji a dvakrát mu to nízko nad zemí klape, ale naštěstí to vybírá.

GliderUP Trango X-race (EN C)
Route21.4 km (21.4 pt)
Duration1:10

+
XContest