12.7.2022 13:37 Stanislav Ošmera (Mokropsy, Czech Republic)

zatracený prostor a lesy v nízké výšce

Byli jsme tam brzo a koukali na dost černé bubáky, zastíněno až na 90% a vítr skoro nefoukal. Takže více jak 2 hodiny čekání než se to změnilo na 50% zastínění, oblaka už nebyli tak černá a začali chodit intervaly.

Připraveni na startu, nejdříve šel Venca, ale úplně rychle ho to nezvedalo, takže jsem pár minut čekal abychom se tam v těch slabých podmínkách zbytečně nevytlačovali, když zmizel za hranou tak do toho taky jdu, jsou to drobné bublinky které se nedají točit, takže poletuju po svahu vždy tam kde vidím že se trochu pohnou listy.

Po chvilce nějaký silnější stoupák je, ale vytočím sotva 600 a zase končí, zpátky před hranu a už jsem níže než start a držím se zuby nehty i když už to nevidím úplně dobře. Po dalších 10 minutách se dočkám dalšího intervalu a jede to krásně nahoru, chvilema i 4, průměr tak 2-3. Nejlepší to samozřejmě začne až těsně pod TMA a já bohužel ten nádhernej stoupák musím opustit, protože už klepu na prostor.

Pouštím to po větru a pod mraky, takže to skoro neklesá. Bohužel mrak a vítr míří tam kde se podlaha trochu zvedá a zároveň je tam celkem dost zalesněnej terén a nemám odvahu se za tím mrakem vydat, takže to trochu stáčím více jižně kde je mnohem víc možností k přistání (mám obavu že když bych zjistil že už něco nepřeletím, tak že se proti větru nebudu moct prosadit).

Takže volím jen velice bezpečnou stopu, cestou mi to bohužel jen sotva pípne, takže i když se už blížím k hranici prostoru a měl bych volnou oblohu, tak se naopak musím připravit na přistání.

Ještě chci přeletět 400KV vedení abych přistál u vesnice, ale pohledově už jsem tak nízko že to nakonec raději směřuju ještě před dráty (jo možná jen srabackej pocit, ale raději si dojdu kilometr k silnici než riskovat klapanec nad drátama).

Přistanu zabalím, dojdu k silnici a 1/2 hodinky stopuju, protože jsem si zjistil že autobus jede až za 40 minut. Nikdo nezastavuje, až chlap s dodávkou, který bohužel jede jen do Štěchovic, tak mu jen poděkuju a jdu na autobus.

https://xcvid.com/3264571

GliderAXIS Pluto 4 (EN A)
Route12.6 km (12.6 pt)
Duration0:41

+
XContest