26.6.2022 11:55 Jakub Vrána (Braunwald, Switzerland)

Výfuk z hor.

Jsem pracovně ve Švýcarsku a i když podmínky nemají být dnes nic moc (slabé stoupáky, nízké dostupy, silný vítr), tak vyrážím do hor.

Potkávám jednoho pilota s báglem na zádech, jak jde dolů. Prý silný vítr. Fouká nějakých 4-5 m/s na komoru, což bych na Rané bral všemi deseti, ale ve velkých horách to přeci jen budí respekt. Odstartovat jde nicméně v pohodě, proti větru se taky bez problémů prosazuji, takže jen musím dávat pozor na závětří. Naberu asi 700 metrů nad start, ale víceméně jen ve stoupajícím vzduchu před startem - žádné pořádné stoupáky nechodí.

Vydávám se dál a u dalšího žebra se mi daří nabrat už jen o 400 m míň. Dokonce se vracím trochu do závětří, kde často stoupá pára z údolí, ale její rychlost je asi 1 m/s, takže moje rychlost je 0. Trpělivým šudláním se zvednu aspoň nad úroveň nafukovaného vrcholu a pokračuji dál.

U Weesenu se vzduch naprosto mění - mraky jsou o 1400 m níž a místo silného jihu fouká najednou slabý východ. Když přeskakuji žebro, tak jsem dokonce v závětří - za ním fouká asi 2 m/s SZ. U hrany se mi daří dlouho držet, ale nikam dál se neposouvám. Mraky, které tu dřív byly, postupně mizí. Udělám poslední pokus o let podél hřebene dál, ale bezúspěšně.

Žádné pěkné stoupáky jsem dnes nepotkal, ale i tak to byl zážitek, který stál za to - vodopády z tajících ledovců nebo vystoupání nad vrcholy, kam se horolezci škrábou celý den - to přeci jen člověk v Česku neuvidí.

GliderUP Trango X-race (EN C)
Route36.2 km (36.2 pt)
Duration2:29

+
XContest