18.5.2022 12:08 Jakub Vrána (Raná, Czech Republic)

Nakonec rád na zemi.

Předpověď slibovala normální dostupy 1800-2000, tak mě trochu překvapí základna ani ne v 1300. Ráno bylo hodně vlhko, dokonce skoro až mlhy, což asi předpovědi neodhadly. V 900 m je navíc nějaká zádržka nebo střih větru, protože tam stoupáky pravidelně slábnou a vypadávám z nich.

Ale letí se v tom docela dobře - stoupáky jsou blízko u sebe a mezi nimi skoro nejsou žádné klesáky. Na přeskocích klesám třeba jen 0,5 m/s, výjimečně to klesne na jindy obvyklé 2 m/s.

Stoupák nad okruhem v Mostě si vyloženě užívám. Koukám na dole závodící auta a do toho automaticky točím.

Pak dělám chybu a s takhle nízkými dostupy zalétám do hor, kde mě po nějaké ztrátě výšky začne brát trochu panika, protože jsou všude okolo rozlehlé lesy. Bleskne mi hlavou, že musím vyletět z hor, ale proti větru v dvojkovém klesáku mi začíná být jasné, že by to nemuselo vyjít. Vybírám si proto paseku a i když to nad ní občas pípne, chodí poryvy větru a opodál točí dravec, tak se rozhodnu to na ni posadit. Z přeletového režimu už jsem se přepnul do přistávacího a představa, že vytočím nějakých 100 m, při čemž mě to zase snese nad les, mě po pravdě řečeno moc neláká.

Přistát 200 m nad úrovní startu je důkaz špatné volby trasy.

GliderUP Trango X-race (EN C)
Route32.7 km (32.7 pt)
Duration1:25

+
XContest