12.2.2022 13:54 Jakub Vrána (Beroun, Czech Republic)

Pěkné přivítání.

Při pohledu na model a na kumuly na obloze si před startem dávám neskromný cíl – v půlce února vytočit základnu nebo prostor (podle toho, co bude níž). Mraky se ale bohužel moc nerozpadají, takže ze začátku to jsou opravdu mírňoučké podmínky – vítr 3-4 m/s, stoupáky do 1 m/s. Udělám si výlet do Zahořan, zpátky před startem aspoň něco natočím a letím až za řeku. Otáčím v +200 m nad startem, ale je to zbytečně brzo, ke startu přilétám pořád s víc než +100. Nicméně všechno se zastínilo a rychle klesám až na +40. Už to vypadá na pozvolný konec, ale po chvíli svahovačky se mi zdá, že vítr najednou zesiluje a stáčí se hodně z východu. Stoupák, do kterého vletím, se ze začátku trochu bojím točit, protože mě rychle snáší za hranu. Ale po chvíli se srovnává a je z toho krásná 2,5. Nebyl to východní vítr, to si mě jen stoupák přisával. Zpod prostoru musím vylétat na plném speedu, na kterém mi to řachne – nevýhoda vylétávání ze stoupáku v jeho prostředku a ne až nahoře, kde bývá přechod mezi stoupákem a kompenzákem obvykle mírnější.

Letím znovu do Zahořan a při návratu na tom stejném místě vytáčím znovu zase až pod pokličku – tentokrát dokonce musím dávat uši. Z výpadu dopředu skoro až nad koleje se sice už nezachytávám, ale na přistání mi to vychází akorát.

Kolumbie byla pěkná, ale Beroun je Beroun. Na Rané dnes bylo totálně narváno, Brná totéž, ale Beroun jsem měl s nejlepšími podmínkami sám pro sebe.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route8.8 km FAI (14 pt)
Duration1:38

+
XContest