30.1.2022 18:01 Jakub Vrána (Roldanillo, Colombia)

Jednou jsi dole.

Zatím pokaždé jsem letěl pro zábavu, dnes poprvé se pokouším dostat z bodu A do bodu B - z Roldy do Piedechinche, kam se přesouváme. Sedačku si nakládám skoro všemi věcmi, co tu mám (kromě notebooku a bot), a jsem zvědav, jak se mi poletí na lépe naváženém křídle.

Se startem hodně váháme, protože na cestu doprava to chce dobré dostupy. Dnes je hodně vysoké a jak navíc později zjišťuji, tak údolím u země fouká 5 m/s protivítr. Nakonec do toho jdu první, ostatní krátce po mně. Vytáčím základnu a letím na Bolívar. Podlétám jeden mrak nad hřebenem - nic. Druhý totéž a nakonec se musím zachraňovat u brdku před Roldou.

V 1800 je inverze, kterou se mi nedaří prorazit. Ostatní na mě docela dlouho čekají pod mrakem, ale nakonec vyráží sami a dobře dělají. U brdku nakonec strávím přes dvě hodiny, dokud nepřistanu v Roldě.

Je mi hodně smutno, hlavně když ve vysílačce slyším ostatní. Enza: "No, to je jinačí kafíčko, pi pi pi pi pi." Křemílka: "Přeskočíme to nad těmi hnědými poli." Janču: "Poleťte za mnou, tady je to dobrý."

Já se mezitím pořád pokouším prorazit inverzi a něco vymyslet. Ale dnes mi prostě není přáno. Několikrát už jdu na přistání, ale pak přeci něco vytočím a vymýšlím, co dál. Ale jsem zcela bezradný - na pokračování na Bolívar jsem moc vepředu, do hor se vrátit nejde, a na přeskok přes roviny do Zarzalu bych potřeboval dotočit základnu. I ptáci jsou dnes bezradní - nevidím je konzistentně točit něco souvislého, každou chvíli si přimávnou a letí jinam.

Za letu cítím frustraci a závidím ostatním parádní společný přelet. Nakonec závidím i Vaškovi, který se zachraňoval se mnou a po půl hodině vyhnil - aspoň to už měl za sebou a neprožil dvě hodiny bezradnosti v protivných rozbitých stoupácích.

Nemyslím, že jsem udělal něco obzvlášť špatně - Janča letěla podobnou stopou jako já o 10 minut později a prosvištěla to přesně tak, jak jsem si to představoval. Měl jsem prostě smůlu, že jsem se propadl pod inverzi a už se nad ní nedokázal vyhrabat. No nic, musím to ze sebe oklepat a ostatním pogratulovat k pěknému společnému letu.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route17.3 km FAI (24.3 pt)
Duration2:27

+
XContest