11.9.2021 11:31 Jakub Vrána (Bassano, Italy)

Za Marosticu.

Po třech rocích lítání jsem poprvé v Bassanu, kde bývá spousta pilotů už na kurzu nebo hned po něm. Volím klasickou trasu - na východ k Monte Tomba, na západ k Monte Foraoro a zpátky na start.

Hned ze startu se vyzvedám do 1300 a vyrážím. Jde to poměrně dobře, jsou tu taková žebra, mezi kterými se snadno přeskakuje a na nich většinou něco najdu. Dolétám k Monte Tomba, na plytkém svahu aspoň trochu přitočím, ale pak první žebro nic nedá, druhé a třetí taky ne a vyškrabuji se až u čtvrtého nad lomem ze 630 m n.m.

U startu jsou stoupáky hodně rozbité, na malé Grappě to není o nic lepší. Nakonec skáču ze 1300 na západní žebro (ne na vzdálenější jižní) a v pohodě se u něj zachycuji. Přede mnou letí Venus, který prolétává jedničkové stoupáky a tuhle část si jen odsváhne. Já se poctivě snažím dotáčet. Před Lusianou vypadnu ze stoupáku už poněkolikáté kolem 1000 m n.m., dalších 50 m ztratím jeho dohledáváním a když vidím Venus konečně točit za Lusianou, tak se jím nechám zlákat. Ale výšky mám málo, žebro před vesnicí tak tak oblétávám a na nasvícené nafukované straně nic nenacházím. Chtělo to sem doletět aspoň tak o 200 m výš, stoupáky se budou trhat nad vesnicí. Dál se letět nedá, protože přes údolí jsou dvoje dráty velmi vysokého napětí, tak ustupuji na Velo. Po půl hodině boj prohrávám.

Na přistání si vybírám pěknou louku ve svahu, ale až nízko zjišťuji, že jsou přes ní ještě jedny dráty. Už dávno jsem se chtěl naučit přistání proti svahu (https://youtu.be/Ew2kKqSM3WA) - prudkou zatáčkou nebo půlkou speedu nabrat energii a tu vytratit zvednutím se těsně nad zemí. S učením ale čekám, až pořádně nasněží. Teď si to nicméně musím dát naostro - prudkou vykracovací zatáčkou naberu energii a proti svahu se krásně zvednu. Připisuji to ale spíš štěstí začátečníka, naostro to neplánuji dělat, dokud se to v bezpečných podmínkách nenaučím.

Chyba byla do těchto míst letět s malou výškou. Zítra mám šanci na reparát.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route46.7 km (46.7 pt)
Duration3:19

+
XContest