4.9.2021 10:36 Jakub Vrána (Kössen)

Mini testival.

Plánuji si to dnes vyšlápnout, ale u lanovky je stánek s křídly na půjčení, tak nakonec volím to. Z EN-C křídel mají volný Elan, tak ho zkouším. Váhové rozpětí je 75-95 kg, což je pro mých 85 ideální. Listovák má tři popruhy, které jsou jím jen provlečené a jeden mi vyjede, tak ho musím pracně provlékat zpátky. U řidiček mě překvapí, že jsou přidělané patentkem a ne magnetem.

Má dnes foukat slabý SSV, proto jsme ostatně jeli na Kössen, ale na startu fouká JZ do 1 m/s, tak si to dávám na Z startovačku. Zajímalo by mě, čím to bylo způsobené. Byl nasvícený východní svah, takže bych o to víc čekal, že budou stoupáky vyjíždět po něm.

Chování Elanu mi přijde zcela srovnatelné se Summitem, řízení je trochu měkčí. Rychlost je srovnatelná, na plném speedu letím asi 45-50 km/h, ale taky opadám 2,5 m/s.

Uši a uši na speedu jdou v pohodě, ven se jim musí trochu pomoct. Klapance bez speedu si skoro ani nevšimnu, frontík udělá jen takové duc a hned je pryč. Klapance na speedu už něco udělají, ale soustředím se na to, abych nedělal své obvyklé chyby (tedy pouštím speed, krčím nohy a nechytám se popruhů), takže jsou taky v pohodě. Žádný předstřel chytat nemusím. Frontík na půlce je jen trochu větší duc.

Poslední figura je náznak wingoverů - ty se mi dělají asi líp než na Summitu. Tam dělám tak dvacetiprocentní wingovery a pak najednou zajedu do tak 70%. Chtěl bych něco mezi, dělat to konzistentně a postupně to zvětšovat. To se mi na Elanu daří líp, vnější strana mi tolik neujíždí a nemusím vnější brzdu dávat až ke karabinám.

Před přistáním vario pípne, tak udělám otočku, ale naprázdno - severní svah, brzo a mokro nic zázračného nevyprodukuje.

Od křídla vyšší kategorie bych asi čekal víc.

GliderMAC PARA Elan 3 (EN C)
Route4.5 km (4.5 pt)
Duration0:10

+
XContest