3.9.2021 14:38 Jakub Vrána (Schmittenhöhe)

Zell am See.

Stejně jako včera nemělo foukat nic, ale na Schmittenhöhe vytrvale fouká 3 m/s ze severozápadu. Jedna ze startovaček je na tento směr orientovaná, takže to jde krásně na komoru, ale stejně jako včera je to na opačné straně hřebene než přistávačka. Hřeben přelétám, pak to trošku pípá, ale říkám si, že na nasvíceném svahu bude něco lepšího než tady v turbulenci. Letím nad žebra na západě, ale není tam nic. Nad vesnicí v údolí nic hledat nemůžu, protože je tam prostor začínající 150 m nad zemí, takže tam letím jen přistát. Akorát mi jede vlak do Zell am See a odtud autobus na lanovku.

Přemýšlím, co jsem měl udělat jinak, a rozhoduji se tentokrát letět podél nejvýchodnějšího žebra, které by SZ větrem mohlo být ještě trochu nafukované. Místní tandem pilot mi radí totéž a skutečně tam chytám parádní stoupák. Dostupy mají být dnes 2800 m, kde jsou skutečně některé základny, ale já vytáčím až 2900. Letím dobrých 100 m nad některými mraky. Je to způsobené tím, že si mrak nasává i vlhčí vzduch ze svého okolí (ne suchý ze země) a proto se některé základny dělají níž.

Letím údolím na západ a přede mnou je sice modro, ale vždycky se tam udělá jeden mrak akorát pro mě. Jde to skvěle, držím se ve výšce 2500-2900 m. Jenže pak mraky dojdou, další je až šíleně daleko u nafukovaného vrcholu a na cestě k němu mě to u ofukovaného svahu spláchne průměrnou trojkou (občas až pětkou) o kilometr níž. Přistávám v údolí u louky, která vypadá ze shora krásně, ale zblízka se ukáže, že je to spíš podmáčená bažina. Nakonec tedy přistanu na vyvýšenou cestu u ní. Zpátky busem, který akorát jede.

Když mě to začalo splachovat, tak jsem asi měl údolí přeskočit na trochu nafukovaný a už taky celkem nasvícený protější svah, ale když to šlo dosud tak dobře na tom jižním, tak jsem to nechtěl pokoušet.

Papírově dnes ve všem horší let než včera - ani ne polovina času ve vzduchu, míň kilometrů, mnohem míň bodů. Ale bavilo mě to mnohem víc - radši letím za nějakým cílem a neuspěji, než se plácat bezcílně kolem startu.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route27 km (27 pt)
Duration1:24

+
XContest