2.9.2021 14:16 Jakub Vrána (Bischling, Austria)

Není kam letět.

Z Prahy vyrážíme v 5, takže na startu jsme brzo, možná až moc - nikdo se zatím nezvedá. Po chvíli vyčkávání jdu přeci jen do toho a jsem dnes asi první, kdo vytočí 2000. Letím ke skalám na severu, do kterých se opírá sluníčko a jsou mírně nafukované. Říkám si, že tam letím na jistotu, ale nenajdu tam nic, což se pak během dne ještě dvakrát opakuje - nechápu, že to tam nefunguje.

Kvůli tomu vyhnívám. Díky lanovce a přistávačce i startu blízko ní je aspoň rychlý restart. Ale pořád nebylo kam spěchat - situace se opakuje, nakonec se zachraňuji z -300 pod startem. Teprve kolem čtvrté to začne trochu chodit a konečně se aspoň nad startem na tom samém místě dělá pořád dokola i malý mrak, jinak byla všude bezoblačná.

Mám pocit, že odtud není kam letět, místo je takové zvláštní - na všech horských terénech, kde jsem byl, je nějaký hřeben, podél kterého se dá letět, tady je to takové neuchopitelné. Už jen to, že jsme startovali na východ a přistávačka je na západ, je zvláštní.

Nakonec se proletím aspoň místně, start mám pořád na dohled. Na čtyři hodiny ve vzduchu si nemůžu stěžovat, ale když letím za nějakým cílem, tak mě to baví přeci jen víc. Náramně si užívám bezvětří - nikde žádné turbulence, nehrozí rotory a můžu si lítat, kudy chci.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route27.3 km FAI (43.6 pt)
Duration4:04

+
XContest