1.9.2021 11:49 Jakub Vrána (Mokropsy)

Nevytočený prostor.

Dostupy mají být dnes jen kolem 1400 m, tak mě ani netrápí, že jsem na Cukráku pod prostorem. Plánuji proto letět podél hřebene a zpátky, i když fouká dost a bylo by to spíš na záfuk.

Podél hřebene skutečně moc nepostupuji – co nastoupám, to ztratím prosazováním se zpátky před hranu a do strany letím jen málo. Za hranou je navíc vítr o dost silnější (jednak kvůli s výškou sílícímu větru a jednak kvůli tomu, že je to narychlené), takže na plném speedu letím občas jen 10 km/h.

Vidím, že Štěpán, se kterým jsem přijel, už přistál, tak mu volám a on mi dává velkorysou nabídku, že jestli odletím, tak pro mě přijede. Rozhoduji se tedy, že pokud vytočím prostor, tak to pustím po větru. Vítr ale bohužel dál sílí a držet se ve stoupácích je těžší a těžší. Když mi to při prosazování se zpátky před hranu na plném speedu klapne, tak si říkám, že je to znamení se na to vykašlat. Ztratím dost výšky a i když bych se na plném sice před hranu dostal, tak rezerva na další klapanec už by nebyla. Nahoře je to dost turbulentní, ale přistání zvládám. Později to podle zkalibrované a už správně ukazující sondy zesílí ze 6 m/s a 10 v nárazech až na 10 a 15, takže jsem rád, že jsem se rozhodl včas přistát.

Je mi trochu líto, že jsem nevytočil prostor a nevyužil nabídky svozu, ale i tak jsem se dobře proletěl aspoň u kopce.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route6.9 km FAI (11.1 pt)
Duration1:53

+
XContest