14.8.2021 12:53 Jakub Vrána (Kozákov, Czech Republic)

Závodní záfuk.

Zpočátku si myslím, že mi start vyjde zase skvěle. Daleko od hrany zvednu křídlo a postupně nabírám rychlost, ale na hraně mi to změkne a já se prosednu. Vyberu to, ale není to jediný problém - řidičku mám omotanou kolem Céčka, takže to trvale trochu brzdí. Nicméně stromy přelétám, zatáčím na vadnou stranu a daří se mi to vyřešit. Zatočení na vadnou stranu byla hloupá chyba, u kopce bych vždycky měl mít zdravou stranu. Takhle jsem si to při snaze o zatočení od kopce mohl přetáhnout. Při rozběhu jsem si navíc z pultíku skopl vario, takže bimbá jen na šňůrce.

Letím před kopec za Vítkem, který tam něco čenichá, a nakonec z toho je odletový stoupák, i když základnu stejně jako včera nedotáčím. Čas startu jsem vybral dobře, nahoře stačí chvíli vyčkávat a můžeme letět. Konečně se mi taky daří nandat vypadlé vario.

Poprvé na závodech letím trať, kterou bych si naplánoval sám. Horem fouká asi 6 m/s, takže to je jasný záfuk. Organizátoři se smilují nad pomalejšími křídly a nedělají ani žádné tykadlo před kopcem.

Další stoupák točíme ve velké skupině. Postupně slábne a všichni piloti kromě mě letí dál. Já driftuji v nuličce po trati a nakonec stejně letím jinam. Piloti daleko přede mnou sice něco šudlají, ale někteří jsou pěkně nízko a nevypadá to, že tam je nějaká raketa. Stejně bych tam přiletěl pozdě, tak si vybírám pěkný mrak mírně bokem na vítr. Když ho točím, tak se ke mně připojuji tři další piloti a nějakou dobu pak tuto skupinku vedu. Konečně se mi taky daří dotočit základnu.

Pak vidím bokem na vítr další piloty točit pěkné bidlo, ale po větru je pěkný mrak, tak letím tam. V minulosti se mi nevyplatilo tupě kopírovat ostatní a měnit kvůli nim logickou trasu. Nicméně tentokrát by se to asi vyplatilo, protože mrak nic nedá, ten za ním taky ne a to znamená konec.

Podal jsem takový průměrný výkon, jako na závodech zatím pokaždé. Letěl jsem trať, kterou bych si vybral sám i bez závodů, takže nemám čeho litovat.

Půlhodinovou cestou do kempu strávím pět a půl hodiny. Projedou kolem mě čtyři svozová auta - dvě prázdná do cíle a dvě plná z cíle. No jo, když chci rychlý svoz, tak musím dolítávat. Když bych aspoň věděl, že budu čekat tak dlouho, tak tam jsem po vlastní ose mnohem rychleji.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route46.9 km (46.9 pt)
Duration1:36

+
XContest