13.8.2021 13:14 Jakub Vrána (Kozákov, Czech Republic)

Relativně dobré.

Dopoledne fouká jih, ale odpoledne se to má stáčet na JZ, s výškou to má sílit a horem má foukat dokonce Z, tak jedeme na Kozákov.

Protože je na Kozákově problematické dostat do vzduchu všechny piloty najednou a udržet je tam, tak se dnes neletí Race to goal, ale Gate. První brána se otevírá v 13:30, další po 15 minutách až do 16:00. Startuji tak, abych stihl pokud možno první okno – jednak snad poletím s dalšími piloty a jednak budu mít šanci na restart. Nakonec stíhám druhé okno a výšku mám slušnou, tak letím k prvnímu otočňáku, po kterém už se restartovat nedá.

Z prvního otočňáku neletím hned na druhý, ale vydávám se podél hřebene zpátky ke startu. Jednak si říkám, že by u hřebene spíš mohlo něco být a jednak si říkám, že když vyhniju, tak si aspoň mimo závod ještě trochu polítám. Z psí výšky se zachraňuji a potom vytočím 1400, snese mě to po trati, tak pokračuji. Stoupáky jsou dnes chabé – samé jedničky, ve kterých se navíc nedokážu udržet. Dostupy jsou asi jen 1600, i když mraky jsou ještě o dobrých 300 m výš.

Vítr mě snáší ke druhému otočňáku, tak většinu času jen nuličkuji. Po dotočení stoupáku u druhého otočňáku si ho letím pinknout. Za ním je pěkný mrak, tak si pro něj letím. Z pohledu tasku to výhodné není, ale chci si aspoň jednou dnes dotočit základnu a vydržet dýl ve vzduchu. Mrak je velký a pořád roste, ale základny dnes prostě netahají. Vytočím jen zhruba to, co dnes vždycky.

Vydávám se směrem na třetí otočňák, ale výška rychle ubývá. Letím nad pole s kombajnem, kde mi svitne naděje, ale hned je to pryč. Přistávám kousek od kempu, takže aspoň nepotřebuji svoz.

I vzhledem ke slabým podmínkám jsem si to dnes pěkně užil. Většina favoritů vyhnila po cestě, tak mě moc nemusí mrzet, že já taky. Dnes byl jediný task, kdy se mi dařilo líp než ostatním v kategorii Standard, ale kvůli nízké validitě tasku mi to přineslo jen minimum bodů.

První úspěch byl už jen start, který je na Kozákově vždycky výzva – dnes jsem ho zvládl pěkně hned napoprvé. Další úspěch byla záchrana po prvním otočňáku – jsem rád, že jsem neskončil hned tam. Výlet k mraku u druhého otočňáku byla z pohledu závodu chyba, ale udrželo mě to myslím dýl ve vzduchu, tak jsem vděčný aspoň za to.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route37.4 km (37.4 pt)
Duration2:28

+
XContest