16.7.2021 12:21 Jakub Vrána (Čerťák)

Asi vlhké.

Fouká dnes sever až SZ, ale už dopoledne jsou převývoje a poblíž Rané jsou v 10 přeháňky, tak jedu na Čerťák, kde to vypadá trochu čistší. Od opravdu hodně narostlých mraků očekávám leccos – že to bude turbulentní, že mě ve vzduchu budou kopat silné stoupáky, že na mě možná dokonce i sprchne, že budu muset dávat spirálu, že nepůjde přistát. Ale vzduch mrakům absolutně neodpovídá – je naprosto klidný a držím se jen díky občasným bublinkám. Občas mi trochu pomůže i vítr, ale fouká jen asi 1-2 m/s. Teprve po 10 minutách se dostávám na úroveň startu, za dalších 10 minut sto metrů nad start, ale to je na dlouhou dobu vše. Jediný jakž-takž stoupák (1,5 m/s) chytám -120 m pod startem, ale ani ten mě nedostane aspoň do kilometru.

Po dalším proklesání pod start musím přistát na hřišti. Z neznámého čísla mi volá „Ústecký shuttle“. Říkám si, kdo si to ze mě dělá srandu, ale je to Enzo, který na mě koukal ze startu a nabízí mi vývoz – díky moc. Díky tomu stihnu ještě jeden let. Na startu na nás padá pár kapek, tak čekáme, až černý mrak zmizí, ale nakonec z něj nic dalšího nevypadne. Krátce po sobě s Enzem a Mitchem startujeme a zdá se, že kromě zesíleného větru, který nás pohodlně udrží ve vzduchu, se to i trochu rozchodilo. Parádní čtyřkový stoupák ale točit nemůžeme, protože na nás zase padají tři kapky. Až to zmizí, tak aspoň trénuji klapance a takový náznak wingoverů, ale jistý si v nich tedy opravdu nejsem a nechci zbytečně riskovat – zase tolik výšky nemám (asi 300 AGL).

Říkám si, jak může téměř stabilní vzduch vyrobit takovéhle převývoje. Vzduch je asi hodně vlhký (po nedávných častých bouřkách se není čemu divit), takže vyjede celkem lenivě k základnám, ale tam voda zkondenzuje, uvolní se spousta energie a vzduch pokračuje výš. Takovýhle čajíček jsem dnes každopádně opravdu nečekal.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route5.9 km FAI (9.4 pt)
Duration1:39

+
XContest