10.6.2021 15:13 Jakub Vrána (Mokropsy, Czech Republic)

Húlava.

Kamaráda dnes posílám na Ranou, ale s vidinou závodního týdne mě to dnes ani nijak zvlášť netáhne. Pak se ale dozvídám, že sobotní a asi i nedělní kolo se kvůli počasí nejspíš zruší, z okna koukám na modrou oblohu a naskákané kumuly a začne mi to být trochu líto, tak vyrážím aspoň na Cukrák.

Foukat má dnes 2, maximálně 3 m/s, ale do intervalu odstartuji v pohodě a pak už to jde jenom na termiku. Na odlet už mi to dnes přijde pozdě, navíc slabý vítr vyzývá k nějakému návratu, tak se rozhoduji letět podél hřebene Brd. Mám jen kraťasy a mikinu a nepočítám s tím, že bych se dnes dostal mimo prostor.

První stoupák mě zvedne jen +200 m, ale říkám si, že je jedno, jestli budu další hledat tady nebo o kus dál, tak vyrážím. O kus dál se skutečně zvednu až pod prostor. Pak to jde skvěle. Zhruba v 800 m n.m. obvykle něco najdu, přitočím si na 950 a zbytek do prostoru doberu rovným letem na speedu. Poslední stoupák na konci prostoru dokonce prolétávám rovně už z těch 800. Vede k velkému mraku, takže mi je jasné, že bude pěkně široký, což se potvrzuje. Rovným letem na speedu se na hranici prostoru zvednu až na 1100, ale když z prostoru vyletím, tak už tam stoupák není. Poradil jsem si s nižší výškou doteď, tak si snad poradím i dál.

Pak přilétám k takovému sedýlku a najednou vítr dramaticky zesiluje. Nejdřív si říkám, že sedýlkem možná protahuje, ale to by dvoumetrový vítr těžko takhle narychlilo. Kousek za sedýlkem vletím do stoupáku a říkám si: „Aha, vítr byl asi urychlený sedýlkem a ještě navíc kolem stoupáku.“ Ale i uvnitř stoupáku to pořád fičí jako blázen, točit se to skoro nedá. Na plném speedu chvílemi stojím. Dochází mi, že jsem v húlavě pršícího mraku, který je několik kilometrů ode mě. Kontroloval jsem dnes v předpovědi i CAPE index a bouřky být neměly, ale i takováto přeháňka dokáže kolem sebe udělat pěkné rodeo. Priorita č. 1 je dostat se mimo les. Když se mi to povede, tak dávám spirálu, ale po chvíli z ní vypadávám, navíc mě to v ní sneslo zase skoro zpátky nad les. Na speedu proto letím co nejdál nad louku tak, abych daleko za sebou po větru neměl žádnou překážku. Mrak se posunul nad Brdy a na plném speedu teď občas stojím, i když jsem rovnoběžně s hřebenem. Nicméně už aspoň klesám a jsem míň než 200 m nad zemí, tak další spirálu už nedělám. Přistání je nakonec docela v pohodě. Když sbalím, tak je vítr zase klidňoučký a obloha modrá.

Zpátky mi asi po půl hodině staví super chlapík, který jezdí na plachetnicích (na kterých jsem dřív taky trochu jezdil), takže si máme hodně o čem povídat. Jede až do Černošic, odkud už to jde v pohodě pěšky.

Když jsem po startu před Cukrákem jako už mnohokrát viděl déšť, tak jsem se mu rozhodl uletět po hřebeni, což se povedlo. Na Cukráku jsou vidět stopy pořádného slejváku, na mě za celou dobu nespadla ani kapka. Ale jen vyhnout se dešti dnes nestačilo, i když nebyl bouřkový.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route29 km (29 pt)
Duration1:44

+
XContest