30.5.2021 13:14 Jakub Vrána (Čerťák, Czech Republic)

Nesedlo mi to.

Na dnešek jsem špatně spal a trochu mě pobolívá hlava. Navíc na Čerťáku je předpověď nárazů přes 10 m/s, což sonda potvrzuje. Zvažuji proto, jestli dnes vůbec jít. Ale na startu čeká spousta lidí, je tam na rozdíl od zatažené Prahy krásně, tak přeci jen vyrážím.

Startuji do zeslabeného větru a i tak jsem okamžitě v +150 m nad startem. Plán je letět nejdřív co nejvíc dopředu, aby mě točení stoupáku nesneslo hned za hranu, což se daří. Pořád ještě s +100 dolétám ke skalce, kde točím do kilometru. Na odlet se mi to nezdá, tak to ještě jednou opakuji, dostávám se tentokrát do 1200 a letím. Před lomem nic nechytám a za ním to stoupá, ale je to pochopitelně hodně turbulentní, vedle Lovoše se to ale zklidňuje.

U Třebívlic se zachraňuji ze 160 AGL a dolétám k Oblíku. Tam se bohužel projevuje moje špatné rozpoložení a možná i smažený květák, který jsem snědl před startem a který byl už možná zkažený. Házím šavli. Říkám si, že potom se to vždycky zlepší, tak letím dál a nějakou dobu to jde opravdu dobře.

Zhruba za tři čtvrtě hodiny se ale scéna opakuje, chvíli na to znovu. Pode mnou jsou zrovna samé malé vesničky a představa hledání spojení z nich mě odrazuje. Zapínám proto autopilota a zkouším doletět do Plzně. Když vario začne pípat, tak zatáhnu za jednu brzdu a držím, dokud to pípá. Žádné dostřeďování nebo dohledávání po vypadnutí. Když to pípat přestane, tak letím po větru bez nějakého hledání mraků nebo odtrhovek. Kupodivu to docela funguje a cestu do Plzně si trochu zkracuji.

Dokonalé to ale samozřejmě není, tak nakonec bezpečně přistávám.

Normálně po přistání vždycky hned balím a vyrážím k nejbližší silnici. Teď dám křídlo jen do květáku, odepnu se od něj a svalím se na mez.

Na silnici mě naštěstí celkem rychle bere milá paní a veze mě do obce, ze které jezdí autobus do Plzně a tam pak vlak do Prahy. Auto mi sváží do Prahy Vláďa a Martin - díky! Rickardovi díky za zorganizování.

Dnes jsem si to pochopitelně vůbec neužil. Turbulentní to trochu bylo, ale třeba mnohem míň než včera, kdy jsem si to užil skvěle. Nárazy byly předvídané na Čerťáku, jižněji už tolik ne, což se potvrdilo. Když ale nejsem v dobré kondici, tak je prostě lepší zůstat doma.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route85.6 km (85.6 pt)
Duration2:53

+
XContest