24.5.2021 11:57 Jakub Vrána (Staňkovka, Czech Republic)

Na Karlík a zpátky.

Delší dobu bylo neletovo – déšť, bouřky, silný vítr. Dnes má být pod mrakem, ale bez srážek a s větrem kolem 4 m/s, tak se jdu aspoň před obědem na chvíli sklouznout ke kopci. Vybírám mezi Berounem, Karlíkem a Staňkovkou. Má to jít trochu víc z východu, na což mi přijde nejlepší Staňkovka.

Když přijdu na start, tak je to ještě hodně slabé, tak čekám asi půl hodinky, během které to zesílí zhruba na ty 4 m/s, do kterých se dobře startuje i se v tom dobře drží.

První výpad od startu doleva moc úspěšný není – doletím jen k drátům a musím se vracet, hodně to tam splachuje. Postupně se mi ale daří nabrat pěknou výšku a když dotočím prostor, tak mi je jasné, že to jen vožení u kopce dnes nebude. Vydávám se směrem na Karlík. Na hranici prostoru přestanu točit, na speedu z něj vyletím a stoupák tam naštěstí pořád ještě je, takže můžu točit dál, jen si musím hlídat, aby mě to nesfouklo zpátky do prostoru.

S obří rezervou dolétám na Karlík. Nějaké turbulence nad náhorní plošinou (https://www.xcontest.org/world/cs/prelety/detail:vrana/10.05.2021/14:41) si dnes ani nevšimnu – jsem o nějakých 200 m výš. U Karlíka si přitočím a letím dál. Moje meta je Karlštejn, případně až Beroun, pokud by to šlo dobře. Za Karlíkem na konci hrany ale dostanu pořádně naklepáno – párkrát chytím klapanec, několikrát zašustí ucho. Říkám si, že jsem asi v rotoru za stoupákem, tak se zaraduji a letím si pro něj dopředu před hranu. Ale stoupák tam nenacházím, jen ještě větší bordel. Nejspíš už se to tady mele za Brdským hřebenem – údolí je tady nejužší a Brdský hřeben nejvyšší a prudký. Občas vario zakvílí jak šílené, ale uchopit se mi nic nepodaří, tak se chtě-nechtě musím vrátit zpátky. Nějakou výšku naberu ještě vpravo od obce Karlík a u startovačky už zase točím. Říkám si, že když dotočím prostor, tak to zkusím znovu, ale to se mi bohužel nedaří, tak se vydávám zpátky, na což by výška stačit měla. V kritickém údolí v Černošicích mě to přizvedne, takže se zpátky nakonec dostávám pohodlně. Protahuji do Radotína a zpátky a můžu přistát.

Mám tahle místní polítání rád – žádné logistické trable, vyrazit můžu až po kouknutí na sondu, za chvíli jsem na startu i zpátky. Nevím, jaké byly dostupy, ale prostor mi dnes ani moc nepřekážel. A přitom to není nějaké bezduché vožení u kopce, jako to někdy může být třeba na Rané. Na Řevničově jsem jednou doletěl na konec a zpátky a od té doby tam chci vždycky, když to jde. Ze Staňkovky jsem na Karlík minule doletěl poprvé a dnes jsem byl trochu smutný, že jsem doletěl „jenom“ tam – při dobrých podmínkách by to šlo určitě i dál. I proto radši chodím na Staňkovku/Karlík než do Berouna – mám pocit, že se tady toho dá podniknout víc.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route20.1 km triangle (28.1 pt)
Duration2:12

+
XContest