30.4.2021 12:01 Jakub Vrána (Raná, Czech Republic)

Do Štětí.

Minule jsem si na Rané netroufl odletět z 1000 m n.m., i když to z mého stoupáku jiní piloti odpálili a pak pěkně zaletěli. Dnes to proto chci zkusit i z malé výšky i s rizikem, že brzo vyhniju.

První stoupák je skutečně asi jen do 1000 m, ale vracím se proti větru pod mrak, kde si přitočím aspoň na 1300. S touto výškou už skutečně odlétám. Pokud by mě to spláchlo, tak plánuji přistát na Oblíku a zkusit to znovu z něj. Vítr je dnes skoro západní, takže by to mělo jít. Oblík ale přelétám a zachraňuji se nad lomem. Tam je to hodně turbulentní - nevím, jestli kvůli Oblíku nebo samotnému lomu. Když ale přečkám prvotní natřásačku, tak je to krásný stoupák - za týden první, ze kterého nevypadávám.

Dostupy se postupně zvyšují - 1300, 1500, 1600, ale někdy to nejde ani tam. U Lovosic vidím, že ve stoupáku za mnou jsou další dvě křídla a ze všech sil jim fandím - těším se, že mi trošku pomůžou s hledáním stoupáků a jejich středěním. Bohužel ale vyhnívají, já se zachraňuji nad lesem.

Vytočím jen 1100, ale všímám si vznikajícího kumulu kousek za mnou. Podobně jako na Rané se k němu vracím, nevyměknu ve čtyřkovém klesáku, který k němu vede, a odměnou mi je dnešní nejvyšší dostup 1900. Základny se ale ani tak nedotknu.

Vyhnívám kvůli své lenosti. Mám možnost letět nad dlouhé zorané pole s lesem na konci, ale není tam žádná vesnice, tak to při představě, že se nezvednu a zhruba 5 km budu šlapat zpátky, posílám k vesnici. V silném klesáku k ní ale nemám šanci doletět, tak zkouším aspoň nafukovanou linku stromů. Káně na té stejné lince začne točit, bohužel až když jsem na zemi a balím.

Na kraji pole, kde jsem přistál, stojí auto a bliká na mě, tak jdu k němu. Nadšený chlapík říká: „Já tě viděl a doufal jsem, že mi neuletíš.“ V mládí si prý bez papírů sletěl na PG kopec a teď by se k tomu chtěl vrátit. Ptá se mě, odkud jsem letěl a když říkám, že z Rané, tak mě šokuje: „Nejsi to ty, co doletěl minulý týden z Rané do Semil?“ Na YouTube sleduje různá PG videa a můj kanál taky odebírá. Na nádraží mě tedy veze můj fanoušek. 😀

Díky tomu pohodlně stíhám rychlík do Prahy, který by mi jinak ujel.

Předpověď dnes nebyla kdo ví co, i MeteoAlarm doporučoval spíš místní polítání, o to větší radost dnes mám. Letěl jsem hodně pomaličku, vítr moc nefoukal, stoupáky byly slabé, většinu času jsem se zachraňoval a dvakrát jsem se vracel k mraku (což v obou případech přineslo ovoce). Ve vzduchu jsem ale vydržel dlouho, z čehož mám největší radost.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route52 km (52 pt)
Duration3:32

+
XContest