24.4.2021 12:40 Jakub Vrána (Raná, Czech Republic)

Ranská brigáda.

Dopoledne je brigáda, tak pomáhám měnit rukávy. Nejdřív je navazujeme, pak jdeme na vedlejší vrchol. Tam je sklápěcí stožár - dolů ho dostaneme ve třech, ale nahoru nás musí být šest. Dost pomohlo, že jsme stožár otočili, aby byl sklopený nahoru. Pak ještě měníme rukáv na motokrosu - tam jde stožár vyviklat nahoru a je docela lehký. Ještě je potřeba vyměnit rukáv na přistávačce, ale to bude muset počkat na žebřík od Garboše. Jdu tedy lítat.

David už odletěl, Víťa odlétá právě při mém příchodu, tak jsem zase sám. Vítr se stočil k bouli, takže když v závanu odstartuji, tak letím rovnou tam. Po chvilce šudlání a zachraňování opravdu můžu začít točit. Nejsem ale schopen dotočit základnu, což se mi dnes nakonec nepovede ani jednou. Někdy si připadám jak kulička v pinballu, která se odráží mezi zemí a mraky (nebo prostorem). Dnes jsem byl spíš jak hopík, který na strop nikdy nedoskočí. Dostupy měly být kolem 1500, někdy nevytočím ani to, někdy ale zase 1650.

Nefouká tolik, tak chci zkusit trojúhelník - je mým snem uletět 30 FAI nebo 50 návrat. Letím na sever s plánem otočit na Most a pak se vrátit. Bezvětří teda není, někdy proti větru letím s klouzákem jen 1,1:1 - skoro pod úhlem 45 stupňů! To jsem na displeji ještě neviděl.

Nicméně dolétám k Bořni, oblétám prostor u Mostu a dolétám i na druhý vrchol trojúhelníku. Po rovné čáře se mi teda letět vůbec nedaří - vybírám si odtrhovku po větru a když k ní doletím a vytočím stoupák, tak pak musím zatočit kolmo. Další odtrhovky si proto vybírám tak, aby mě stoupák snesl požadovaným směrem.

Nicméně u Mostu to začne jít z kopce. Všechno se dost zastínilo a ze stoupáku vypadávám čím dál tím níž. Někdy kouknu na Thermal Assistant, letím na místo, kde jsem točil a potkám tam dvojkový klesák! Vzduch není tak jedovatý jako včera a předevčírem, ale ani v trvalém oparu, který všude dnes panuje, to úplně klidné není.

Trojúhelník se mi nakonec uzavřít nedaří. Když bych letěl po větru, tak bych za ty tři hodiny, které jsem strávil ve vzduchu, určitě uletěl víc, navíc by to bylo o dost jednodušší (stoupáky jsou po větru „blíž sebe“). Ale zklamaný nejsem – podmínky nebyly nic extra a ve vzduchu jsem strávil i tak poměrně dlouho.

Po přistání mě nabírá Tomáš a frčíme rovnou do Prahy – díky!

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route31.7 km (31.7 pt)
Duration2:56

+
XContest