16.4.2021 13:42 Jakub Vrána (Mokropsy)

Pod dekou.

Jsem trochu namlsaný z točení a krátkých přeletů v poslední době, takže mě poklidná svahovačka pod mraky bez vidiny dobré termiky, navíc s rizikem přeháněk, nijak zvlášť neláká. Ale další dny má být hnusně a Berouňáci hlásí, že Tonda na Koukolce točí, tak přeci jen vyrážím.

Poslední dobou byl na Cukráku vítr buď moc silný nebo moc slabý, navíc často hodně zleva nebo zprava. Dnes je parádních 3-4 m/s jen s občasnou mírnou odchylkou od ideálního směru. Točit se nakonec taky dá, stoupáky jsou slabé a klidné. Dostupy jsou jen kolem 700 m n.m., ale i tak udělám aspoň několik výpadů doleva, doprava, dopředu a dozadu. Létám často s půlkou speedu (stejně jako vždy), ale při návratu zezadu po dlouhé době šlápnu plný a je to znát – rychlost znatelně stoupne a před hranu se prosazuji mnohem snáz. Musím ho v podobných situacích (silný protivítr nebo velké klesání) využívat častěji.

Později vytočím i trochu výš, ale v 800 m je mrak, takže si stejně moc nepomůžu. Málokdy klesnu pod +100 m nad startem, vracím se dnes hodně konzervativně, takže zpátky ke startu dolétám třeba s +140 (jindy se vracím třeba s -20).

Po vytočení 800 m na mě začínají padat krupky, které se bohužel mění v kapky, i když zklesám pod základnu, tak musím přistát. I tak to bylo dnes příjemné, vzhledem k počasí hodně nečekané.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route13.1 km (13.1 pt)
Duration1:49

+
XContest