4.4.2021 14:45 Jakub Vrána (Mokropsy)

Přes Brdský hřeben.

Nalákán posledním povedeným trojúhelníkem a dnešní dobrou předpovědí si naplánuji trasu do Kytína, pak mimo prostor a pak zase buď zpátky k hřebenu nebo rovnou zpátky na Cukrák.

Ráno mě trochu vyplaší dekující se obloha, tak vyrážím dřív. Na startu je čtvrt hodiny mrtvo, tak startuji do prvního závanu. Ale prokopávám stromky, cestou nic nechytám, před přistáním si nevšimnu druhých drátů, které přelétám o pár centimetrů, a v kokonu se mi zasekává noha, takže přistávám na zadek. Na tenhle let bych radši zapomněl.

Druhý let je o poznání lepší, už fouká celkem stabilně 2 m/s, i když směr se hodně mění. Vyčíhávám interval a okamžitě jsem v +130 m. Říkám si, že už mám vyhráno, ale vypadávám z toho. Jsou to spíš dnes takové jednotlivé bubliny než souvislé stoupáky. Ještě čtvrt hodiny bojuji, zkouším i gajbl, ale musím zase přistát.

U dalšího pokusu se potkáváme ve vzduchu tři. Všude to klesá, takže mi je jasné, že někdy musí být i stoupák. Druzí dva to vzdávají, ale já letím ještě doprava před skalky, kde stoupák konečně je. S potížemi vytočím prostor a letím doleva. Vítr se dnes hodně točí a já najednou letím přímo proti větru. Cestou na Všenory si přitočím, ale až k prostoru to tentokrát nedá. Před Řevnicemi je to čtvrthodinový boj o každý metr. Občas vario ukáže i dvojku, ale hned jsem z toho zase venku. Vzduch je hodně turbulentní, skoro jako bych byl v rotoru, ale žádná pevná překážka přede mnou není, takže jedině za stoupákem. Zkouším hledat proti větru a až na několikátý pokus se mi podaří zachránit. S vytočeným prostorem si troufám přes hřeben Brd, nad kterým znova doberu maximum, ale pak už je to splachovačka. Nejlíp by to asi dávalo nad Mníškem, jenže ten je celkem blízko za hřebenem, tak se mi tam nechce. Volím proto linku přes několik menších obcí až k brdku honosně nazvanému Hora, o který se snažím zachránit, ale bez úspěchu.

Let pod prostorem 1050 m je velká výzva. Člověk dá uši, před prostorem se zachrání, ale vzápětí vletí do čtyřkového klesáku a za 2,5 minuty je na zemi.

Přistávám v pohodě na kraji pole a hned mě přijdou zkontrolovat místní usedlíci – jeden zemědělec a jeho soused. Oba se mě ptají na spoustu věcí, soused mi pak nabízí i pivo a odvoz na autobus do Mníšku – díky! Tohle bylo velmi příjemné zakončení letu, který bohužel skončil zhruba v půlce. Příště možná zkusím letět podél hřebene Brd až mimo prostor, tam pořádně vytočit a překonat ho až tam. Ale zase tím směrem Brdy stoupají, takže manévrovacího prostoru je míň a míň. Těžké…

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route15.4 km (15.4 pt)
Duration1:12

+
XContest