21.3.2021 13:45 Jakub Vrána (Ifonche)

Špatný vítr.

Kolem jedenácti bylo jasno a viděli jsme piloty až ve stratosféře. Na start bohužel dorážíme o dost později, kdy už se to zatáhlo. Na Tauchu dnes nikoho nevidíme, tak jedeme na Ifonche. Když tam dojedeme, tak docela funí a na startu už taky nikdo není. Jirka dnes veze mého synka na tandemu, tak mu nabízím, jestli chce radši pomoct se startem nebo mu mám udělat chrousta. Mám udělat chrousta, tak v intervalu slabšího větru v pohodě startuji. Nejsem si jist, z které strany přesně fouká, start je hodně utopený ve skalách, tak letím uprostřed kaňonu, ale Jirka mi vysílačkou radí, ať se držím víc vlevo u skal, kde to skutečně dobře nosí. Celkem rychle vytočím základnu, která je dnes v 1250 a vydávám se ke stolové hoře. Z ní zrovna jeden pilot startuje. Říkal jsem si, že by tam šlo přistát a pak zase odstartovat, tak minimálně start skutečně docela v pohodě jde.

Letím kousek za stolovou horu, ale brzy se vracím. Ani u hory, ani u startu se mi nedaří najít dobrý stoupák. Včera vario dělalo pi--pi--pi-pi-pi-PIPIPI, dnes jen pi--pi--pi-pi a ticho, je to hodně rozbité. Příčina je celkem silný vítr, který jde skoro rovnoběžně se svahem, později na přistání dokonce fouká zhruba 20° zpoza kopce.

Jirka s mým synem už taky odstartovali, chvíle lítáme spolu, já se pak vydávám víc doprava, protože chci mít rezervu v boji s větrem. Včera jsem si lítal tam i zpátky kolem 40 km/h, dnes to jde proti větru jen tak 20 km/h.

Chvíli bojuji v nějakém kaňonu, trochu se vyzvedám, ale moc vysoko už se nedostanu. Přistávám nakonec v městečku, nad kterým jsem se včera zachránil.

Kombinace silnějšího větru s jeho špatným směrem to dnes hodně ztížila. Škoda, že jsme nebyli nahoře dřív, relativně mírné dopolední slunce by z toho asi neudělalo nějakou šílenost a absence mraků by byla příjemná.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route10.7 km (10.7 pt)
Duration0:51

+
XContest