28.2.2021 14:06 Jakub Vrána (Sádek, Czech Republic)

Naposledy před lockdownem.

Dnes má být skoro všude bezvětří a včera jsem dobře polítal, takže by mě to normálně asi ani netáhlo. Ale dnes je hezky a poslední den před lockdownem, tak vyrážím na Sádek. Je to jedno z mála míst, kde má aspoň trochu foukat.

Starty se mi poslední dobou dařily, ale průseky jsou moje slabina. Vzduch je v nich přeci jen turbulentnější, takže napůl zvedlé křídlo se mi několikrát zase složí. Chce to víc zabrat, i když trochu fouká, aby křídlo dostalo potřebnou energii.

Po startu se celkem rychle zvednu, ale po chvíli se křídlo zase zanoří dolů. Aspoň tím ale nabere rychlost, takže vyplavu už nad stromy. Lesy jsou tady dost plytké a s výškou -70 m pod startem si říkám, jestli je vůbec přeletím. Naštěstí chytnu nějakou bublinku, přitočím si 50 m a hned je veseleji. To se pak opakuje ještě jednou, víc toho ale nechytím.

Poprvé jsem si to vyšlápl nahoru po modré, podruhé vezu Jakea a Libora nahoru a jdeme po vrstevnici. To je zhruba stejně daleko, ale jednodušší cesta.

Před druhým startem se trochu rozfoukalo a se startem zase bojuji. Makalu jsem byl zvyklý držet za A+C, ale Summit má na céčkách madla, která jsou sice super pro řízení na speedu, ale při startu mi trochu překáží. Stejně tak různě pospojované popruhy nejsou úplně kompatibilní s mými obřími rukavicemi. Budu si na nové popruhy muset trochu zvyknout.

Druhý let je podobně dlouhý jako první, jen mi místo bublinek trochu pomáhá vítr. Svah ale není moc prudký, takže svahovat se moc nedá. Lepit se někde na svah by mohlo dopadnout tak, že stromy vepředu potom nepřeletím. Letím místo toho nad průmyslový areál, který jsem si vyhlídl při prvním letu a jehož tmavé střechy by mohly být nahřívané. Chvíli tam bojuji v nějaké nulce, ale nakonec to musím vzdát.

Dnes jsem nic nečekal a ani jsem nic nedostal. I tak to byl ale hezký výlet a jsem rád, že jsem poznal nové místo.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route2.7 km (2.7 pt)
Duration0:14

+
XContest