19.2.2021 13:50 Jakub Vrána (Suchomasty, Czech Republic)

Něco mezi.

Včera jsem se na Berouně namlsal, ale dneska už to tak dobré nebylo. Ne, že by se nedalo potočit, ale kvůli silnějšímu větru s nárazy byly stoupáky rozbité a snesené. Aspoň jsem zdá se vychytal dobrý čas – přede mnou to bylo silné, po mně slabé.

Dám si křídlo níž, vyčíhnu dobrý interval a po zvednutí křídla zbytečně neotálím. Díky tomu startuji v pohodě napoprvé. Ostatním pilotům se tolik nedaří – někteří si to dávají moc vysoko, takže skončí nahoře v křoví nebo aspoň za hranou, některým se zachytí šňůry na startu, někomu se po zvednutí křídlo otočí o 90 stupňů. Tohle všechno sám moc dobře znám, dnes jsem měl ale štěstí. Fouká dost zprava, při čemž mi to jednou na Klonku klaplo nad stromy, tak se držím radši dál před svahem. Díky tomu taky můžu líp točit, protože jinak by mě to hned přefouklo. Jednou letím doprava a už mám celkem malou výšku, tak se chci vracet, ale vidím dva malé dravce točit, tak k ním letím a skutečně se s nimi trochu vyzvedám. Na žádné větší výlety to dnes ale není, občas nabraných 150 m nad startem v klesácích rychle ztrácím. Jeden pilot po tříměsíční pauze hned po startu vlítá do dvojkového stoupáku, ani netočí a za chvíli je stejně vysoko jako já. Pak se ale otočím a najednou koukám, jak jde snad trojkou dolů zpátky na úroveň startu a pak radši hned na přistání.

Bylo to dnes trochu živější, musel jsem vyrovnávat hupy a chytat vadnutí. Cítil jsem i to, jak mě stoupák vytlačuje ze svého středu (křídlo se vyklánělo ven).

Když to slábne, tak jdu s rezervou na přistání na prostřední louce, kde je to krásně suché. Slábnutí větru by mi ani nevadilo, ale vysoká zastiňuje i slunce, takže se nedá čekat, že by se dalo líp potočit. Pak se jdu ještě aspoň pozdravit s ostatními piloty, kteří postupně taky popadají na spodní louku.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route3.9 km (3.9 pt)
Duration1:12

+
XContest