31.1.2021 12:30 Jakub Vrána (Raná)

Sletíky na Rané.

Všechny předpovědi včetně Aladina svorně předvídají téměr bezvětří SV, tak si smiřuji s tím, že pěkný slunečný den nikde nepolétám. Proto mě ráno zastihne nepřipraveného zpráva Chroustů, že míří na Ranou. Kouknu na sondu a fakt – 5 m/s JV, tak také rychle vyrážím.

Ranou zatím slítává jen jeden borec na miniwingu a nahoře je začínající pilot, kterému dávám pár rad. Startuji a celkem rychle se vyzvedám i do +20 m nad start. Bohužel jsem ale lehkovážný a odvažuji se moc daleko od vrcholu, takže celkem rychle vyhnívám. Letím aspoň podél cesty, abych si pak zkrátil cestu nahoru.

Před druhým letem to zeslábne, takže letím jen do sedla a nahoru nesu křídlo v květáku.

Třetí start se mi nějak nedaří, ostatní piloti jen slítávají, ale pak se mi zdá, že vítr zase maličko přidává. Brousím to kolem vrcholu a startu a když usoudím, že to zase slábne, přistávám na startovačce. Lítal jsem kolem -8 m, tak si říkám, že když odstartuji až z vrcholu a neztratím žádnou výšku, budu mít lepší šanci. Vynesu si to zpátky na vrchol a na čtvrtý pokus tentokrát vydržím zhruba v úrovni startu 20 minut. Všichni ostatní čekají, já lítám – přesně naopak než onehdá na silném Řevničově, kdy všichni lítali a já radši čekal. Dnes se přeplachtování vyplatilo.

Pak do toho odstartuje ještě jeden pilot, při vyhýbání mi nenechá moc místa u svahu, já vypadnu z rytmu a nakonec i z výšky, ve které se dalo udržet.

Moc dlouho jsem dnes ve vzduchu nepobyl, ale i tak jsem rád, že jsem pěkný den strávil na Rané.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route1.5 km (1.5 pt)
Duration0:21

+
XContest