16.1.2021 15:38 Jakub Vrána (Raná, Czech Republic)

Po čtvrt roce na Rané.

První rok lítání jsem jezdil prakticky výhradně jen na Ranou a na Oblík, ale teď jsem tam nebyl tři a půl měsíce. Na Cukrák se mi to zdá dost ze západu, na Suchomasty taky, navíc fouká tak tak a má to slábnout, tak vyrážím na Ranou, kde je směr ideální a vítr svěžích 7 m/s, ale má taky slábnout.

Vyšlápnu si to jen na vršek přistávačky k patě kopce, odkud v pohodě startuji. Držím se radši dál před kopcem, aby mě vzadu nespláchla dýza, takže ani nenabírám moc výšky. Ale je to zajímavá změna – proti bojům o udržení ve slabém větru je to dnes úplně jiné – výška se nabírá sama bez jakékoliv snahy.

Postupně to opravdu slábne na 6 a už se dá celkem normálně lítat. Speed kupodivu ani moc nepotřebuji, jen na cestu zpátky proti větru (jde to trochu zleva) a nebo když chci dál od kopce, jinak se dá svah brousit bez toho. Ale když vidím, jakou rychlostí mi při letu od kopce mizí Meru, tak už se na Summita docela těším.

Pak si konečně vyzvedávám sedačku, kterou už mám asi měsíc koupenou, a Garboš mi pomáhá přendat záložák, nastavit ji a ukazuje mi balení do Advance batohu, které chce trochu víc komprese než do UP batohu, ale bágl pak na zádech aspoň skvěle sedí a pocitově je o několik kilo lehčí (i když sedačka je lehčí jen o půl kila). Díky Petře!

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route2.6 km FAI (4.2 pt)
Duration1:04

+
XContest