14.1.2021 14:11 Jakub Vrána (Mokropsy)

Kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Předpovědi přes den hlásily docela vichr, třeba ECMWF 7 m/s průměr a nárazy až 13, ale všechny se shodly na tom, že se to kolem třetí má uklidnit a kolem čtvrté už zase být moc slabé. Icon a Arome uklidnění později posouvají na druhou. Sonda na Cukráku je mimo, ale třeba Ruzyň už v jednu hlásila jen 4 m/s, tak na nic nečekám a vyrážím proti plánu dřív a dobře dělám! Fouká akorát kolem 4 m/s, trochu zprava, ale ne moc.

Na Cukrák se většinou těším, protože mám pocit, že tu skoro vždycky potočím. A taky že jo! Stoupám dnes až krásných +200 m nad start, místy i dvojkovým stoupáčkem. Nevím, čím to je, ale mám pocit, že to tady prostě funguje líp než třeba na Staňkovce, která je naproti přes údolí. Možná ten SZ vítr v zimě přináší lepší stoupáky? Nebo tu je jen víc prostoru něco točit? Kdo ví, každopádně jsem si to skvěle užil. Mezi mraky občas prosvítá modrá obloha, párkrát dokonce i sluníčko.

Kolem třetí přichází další piloti, ale to už to v souladu s aktualizovanou předpovědí slábne. U startu už se mi nedaří vyzvedat ani na +20 m, tak s nízkou výškou přeskakuji doleva, kde už se v souladu s očekáváním nevyzvedám a přistávám tentokrát dole. Ale s tím jsem dnes počítal – lítat, dokud to nezeslábne, pak to na přistání nahoře prostě nevyjde. Dole aspoň poklábosím s příjemným chatařem, který říká, že přemýšlel o tom, že by nám tu postavil lanovku…

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route5.9 km (5.9 pt)
Duration1:15

+
XContest