12.12.2020 12:54 Jakub Vrána (Říp)

Setkání na Řípu.

Po hodně dlouhé době se rozhoduji vypravit na Jevinku. Nemám to tam moc rád, ale je to oblíbená startovačka, tak jí chci dát ještě jednu šanci. Cestou na start ale potkávám dva paraglidisty, kteří jdou zpátky s tím, že je to moc slabé. Vypravuji se proto na Říp, který je jen 10 minut daleko, že si tam aspoň udělám se synkem výšlap. Vršek je v mraku, ale křídlo si i tak beru s sebou pro případ, že by se vyčasilo. Přinejhorším s ním zase půjdu dolů.

Na vrcholu potkáváme synova spolužáka s jeho rodiči a dáváme se s nimi do řeči. Mrak už vystoupal, asi po půl hodině navíc skrz stromy vidíme dva padáky. Myslel jsem, že to bude přinejlepším na slet, ale asi se trochu rozfoukalo, takže se taky přesouváme na start. Tam na mě ze vzduchu volá Jake, že je to super. Probleskne mi hlavou, že bych před asi osmi diváky nechtěl zkazit start, fouká ale akorát na komoru, takže start jde úplně v pohodě. Snadno se zachytávám a pak asi hodinu spolu s Jakem lítáme ve výšce kolem +40 m nad start.

Občas vario pípne až skoro na dvojku, ale na točení to na rozdíl od včerejška není. Když mě to jednou zvedne na +90, tak se vydávám nad rotundu, kde je svah už dost plochý, ale s velkou rezervu se dostávám zase zpátky před svah. Párkrát mě olízne i mlha z mraku, pořád ale dobře vidím a kdykoliv můžu klesnout. Zkouším předozadní kyvy, ale na to, abych je dostal až do úrovně, v které bych cvičil chytání předstřelu, mám malou výšku.

Po hodině jdu na přistání, nechci synka nechat dlouho čekat. Ten mezitím sešel se spolužákem dolů a přejeli do Ctiněvsi. Jako nejlepší místo na přistání se mi jeví travnatý plácek za dráty a kolejemi. Dráty přeletím celkem s rezervou, ale při vykracování nad kolejemi mě to trochu spláchne, takže si šlápnu už na kolej, nakonec ale doskočím až na trávu, kde složím i křídlo. Když by jel vlak nebo bych dráty nepřeletěl, tak plán B byl přistát už před nimi, kde by to šlo taky.

Dnes hlavně díky dalším lidem parádní den – piloti, kteří mě odradili od Jevinky; synkův spolužák, díky kterému jsme se zdrželi na Řípu, takže se to rozfoukalo; a Jake, kterého jsem aspoň ve vzduchu rád potkal.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route3.3 km (3.3 pt)
Duration1:06

+
XContest