24.10.2020 16:04 Jakub Vrána (Zlatník)

Lekce z dýzy.

Fouká to dost zprava, ale nijak zvlášť prudce, startovačka je asi trochu v závětří. Start je díky tomu celkem v pohodě. Po startu mě to ale odfoukává doleva vedle kopce, odkud se neprosazuji ani na plném speedu, tak letím nejdřív kus dál od kopce, kde to není tak narychlené, a odtud už se před kopec dostanu.

Dvakrát zkouším letět k hrance vlevo, jestli by třeba taky nenosila, ale asi bych k ní musel klesnout níž. S výškou +20 m nad start to vždycky radši otáčím zpátky.

Udělám i výpad na druhou stranu k dálnici, ale ten se mi stává osudným. Dýza mě před kopec zase nepustí a spláchne mě hodně hluboko. Nakonec se prosazuji, ale mám už malou výšku, tak jdu radši na přistání. To je v mírném větru, takže v pohodě.

Bohužel jsem se dnes minul s Tomem, který byl při mém přistání asi 10 minut od startovačky. Nahoru už se mi ale nechce, dopoledne jsem byl na kole a bolí mě nohy. Přistál jsem o něco dřív, než jsem chtěl. Foukal trochu silnější vítr, ale nebyly nárazy, takže jsem chtěl potrénovat aspoň klapance.

Byl velký letecký provoz – kromě tří letadel poblíž proletěl přímo nade mnou i vrtulník (odhadem tak 100 m). Radši jsem pustil speed a čekal, která část křídla se mi sesype, ale nestalo se nic. Na letiště volal Tom, takže o nás věděli.

Jsem spokojen s dnešním výběrem místa a času. Na Klonku prý bylo 10 křídel, tam už bych se nevešel a navíc tam jsem každou chvíli. Na Rané visela ve vzduchu dvě křídla a vypadala, že by radši přistála. Pod Oblíkem bylo nejmíň 6 aut, ale ve vzduchu nikdo – vypadalo to, že na startu čekají, až to zeslabí. Dopoledne to bylo hodně podmáčené. Já jsem to vychytal – na Zlatníku jsem byl sám, na start jsem nemusel čekat a křídlo ani nebudu muset sušit.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route4.1 km (4.1 pt)
Duration0:46

+
XContest