18.10.2020 15:50 Jakub Vrána (Koštovská Homole, Czech Republic)

Šavle za letu.

Na svahovačku nechci obvykle jezdit moc daleko, ale dlouho bylo ošklivo a dnes fouká skoro čistý Z. Na tenhle směr nic blízko nemám, tak jedu až na Homoli.

Místo cesty https://mapy.cz/s/cacazaneja je zdá se nový dům, tak to obcházím lesem na konci silnice. Na start vede z cesty jen docela malá pěšinka.

Start se mi nepovede – nechám se zvednout do vzduchu se špatným momentem, takže odlétám pozadu, ale naštěstí se to rychle srovná. Během chvíle letu pozadu se snažím hlavně nehrábnout naopak do řízení.

Fléra na startu ukazuje, že fouká trochu zprava, ve vzduchu mi to přitom doprava letí rychleji než doleva. U startu je vítr asi trochu stočený. Vpravo od startu to taky moc dobře nezvedá, to je ale možná proto, že tam svah není tak prudký.

Doufal jsem v trochu sluníčka, Krušné hory jsou krásně nasvícené, ale stín končí nejblíž kilometr ode mě, takže letím celou dobu pod mrakem.

Většinu času se mi daří držet výšku 40-100 m nad startem. Jednou se vydávám doleva až k drátům, párkrát dopředu. Za kopcem Rovný, který je docela blízko na západ, se vzduch asi trochu mele. Tím pádem je to dnes turbulentní i bez termiky, ale nic strašného.

Bohužel mě bolí hlava a ani pobyt na čerstvém vzduchu to nespravil. Za letu mám najednou typický pocit sbíhajících se slin a je mi jasné, že budu zvracet. Na přistání to už rozhodně nestihnu, tak házím šavli přímo za letu. Nechci letět proti větru, protože bych to hodil na sebe, tak letím bokem na vítr a házím to na svah. U toho ale samozřejmě pořád musím řídit, což je trochu výzva.

Až se vzpamatuji, tak jdu na přistání, které chci mít co nejrychleji za sebou, takže si to asi metr nad zemí přetáhnu a dosednu trochu tvrději než obvykle, ale ustojím to. Po té šavli se na sebe ani nezlobím.

Až na nepovedený start, šavli za letu a trochu tvrdší přistání to byl hezký den. Bez ironie, i s tímhle vším jsem rád, že jsem si sem udělal výlet.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route4.5 km (4.5 pt)
Duration0:57

+
XContest