9.10.2020 10:22 Jakub Vrána (Řevničov, Czech Republic)

Klidný Řevničov.

Je pod mrakem, na Řevničově fouká 3-4 m/s z ideálního směru, nechodí termika a nejsou nárazy. Ze začátku je to tak tak na udržení, vyzvedávám se jen asi +20 m nad start, tak trénuji top-landingy a starty.

Po nějaké době to zesiluje, zvedám se do +60, což je pro mě jasný signál vyrazit dozadu. Ani jsem nepočítal, že se dnes podívám aspoň nad les, ale najednou to jde hezky. Gajbl přelítávám jako nic, lepím se hodně na kolmou hranu, která je trochu nafukovaná. Letím na půlce speedu. Za serpentýnami nad lesem dost klesám, tak trochu zvolňuji, vracím se nad místo, kde je les úzký a vyzvedávám se tam až na +80. Pak teprve letím dál. Mám pocit, že se dobře rozhoduji, kde zvolnit a kde přidat. Nad úzkým lesem se vyplatí letět pomalu a klidně udělat i pár pentlí. Má to tři důvody: 1. Výběžky lesa část větru odvedou nad pole, takže nad úzkým lesem fouká víc. 2. Výběžky lesa jsou na vyvýšených místech, takže hranka za nimi není tak vysoká. 3. Když svítí slunce, tak se pole před úzkým lesem nahřívá. Nad kritickými místy je zase lepší si nějaký speed přišlápnout – dnes zase tak moc nefouká, tak stačí půlka.

Na konci hrany mlsně koukám na její uskočení a pokračování – jednou se tam vydám, ale radši až budu mít svoz. Přemýšlím, že z paseky na konci by se možná dalo nouzově odstartovat, ale dnes se rozhoduji letět zpátky.

Cesta zpátky jde snadno, ani nemusím nikde nabírat výšku. Přemýšlím, že bych to otočil ještě jednou a vyrovnal tak svůj rekord, ale kladu si otázku: „Does it spark joy?“ Odpověď je ne – je mi trochu zima (zapomněl jsem si dnes boty a bundu a rukavice by to asi taky chtělo trochu teplejší), chce se mi na záchod, začínám mít hlad a vítr zdá se trochu zesiluje (pořád je letovo, ale když by zesílil ještě víc, tak už by to nebylo příjemné). Proto na pohodu přistávám. Petr Polách mi později radí, že se můžu vykracovat víc vzadu, kde snadněji vyklesám a přitom by tam turbulence ještě neměla být (viz obrázky).

Dnes jeden z nejklidnějších Řevničovů, co pamatuji. Hodně tréninku a nakonec i let za odměnu.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route11.6 km triangle (16.2 pt)
Duration1:28

+
XContest