12.9.2020 17:02 Jakub Vrána (Col Rodella)

Broušení mraku.

Na startu je bezvětří, ale mám to rozložené na sever, tak trochu z lenosti a trochu z obavy o zamotání křídla startuji tam. Už od toho moc nečekám, takže mi výška ztracená letem kolem hřebene moc nevadí. Po obletu šudlám nějakou skalku, až k ní přijde docela hezký stoupák. Ještě s jedním pilotem ho začneme točit a hned jsou u nás ostatní jako mouchy. Po nějaké době přestředím na lepší jádro a zase jsou ostatní hned u mě. To je samozřejmě v pořádku a já to taky dělám, krásně si takhle vzájemně pomáháme. K mému překvapení se z -400 dostanu ještě s jedním stoupákem na +400 a letím dozadu k velké skále. Tam se na závětrné nasvícené straně utrhne krásný stoupák, který mě doveze až k mraku. Možná mu trochu pomohlo i potkání údolky se základním větrem a došlo ke konvergenci. Neletím samozřejmě do mraku, ale nosí to i na jeho boku, takže se dostanu až do 3000. Letím krásně kolem mraku až nad údolí. Když trochu klesnu, tak si zaletím pod mrak a rychle zase pryč.

Cestou zpátky k hlavnímu kopci vidím několik křídel šudlat nějakou nulu, což se mi už moc nechce, tak radši letím nad údolí zkoušet figury. Předevčírem skončilo SIV, kde jsem létal na Summitu, Trangu a Sigmě. Na Makalu jsem figury ještě nedělal a zdá se mi, že se chová trochu jinak. Místo nějakých naučených pohybů rukou bych měl ale křídlo ovládat podle toho, jak se chová, takže se nechci vymlouvat.

Wingovery se mi povedou hezky. Negativka doprava se mi nepovede - udělám jen ostrou zatáčku. Negativka doleva vyjde hezky, chytím i předstřel.

Další negativku doprava totálně podělám - křídlo střelí, předstřel nechytím a jsem ve twistu. Tam naštěstí zatáhnu za správnou brzdu, křídlo se roztwistuje a letí rovně.

Fullstall taky pokazím - místo držení brzd dole a postupného uvolňování je pustím najedou.

Spirála mi vždycky šla, ale Makalu do ní nějak nechce najíždět, tak dám víc brzdy, až si tu stranu přetáhnu. Předstřel zase nechytím, ale křídlo si s tím naštěstí poradí samo. Spirála na druhou stranu se povede hezky.

Nechytání předstřelů je vážná chyba, možná dokonce brzdím jen tak trochu, což je to úplně nejhorší. Budu to trénovat z předozadních kyvů. Možná už se na mně taky trochu podepisuje únava - od figur si dám chvíli pokoj a snad je nezapomenu a neztratím kuráž je s dostatečnou výškou trénovat.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route12.8 km (0 pt)
Duration1:13

+
XContest