12.8.2020 14:38 Jakub Vrána (Černá hora)

Zastíněná Černá hora.

Když jdu z dopoledního rodinného výletu na chatu pro křídlo, tak vidím zachraňujícího se paraglidistu nad Velkou Úpou. Později se dozvím, že to byl Tomáš, který startoval z Czola. Přistane mi totiž před chatou, takže se s ním trochu bavím a pak ho aspoň kousek vezu. Lákám ho, ať se mnou jede na Černou horu. Moc se mu tam nechce, i když nevím přesně proč. Fouká kolem 2 m/s JJV, což mi přijde ideální. Velké mraky, které se kolem poledne dělaly a z kterých opodál i pršelo, se rozpouští a zase se to postupně roztahuje.

Na Černé hoře potkávám Pavla. Když si rozbaluji křídlo, tak jde akorát interval, ale nechci startovat do jeho konce jako včera. Před kopcem chodí krásné mraky, které evidentně nosí - točí je postupně čtyři větroně. Bohužel se ale nesunou ke kopci, ale jedou rovnoběžně s hřebenem. Interval se proto vždy dostane akorát do své první fáze - vítr se uklidní (stoupák před kopcem, tentokrát několik kilometrů daleko, takže nepoužitelný) a pak se nic neděje. Mraky zároveň zastiňují kopec, takže se netvoří ani nic na něm. Po 50 minutách čekání konečně zase trochu foukne (základ), Pavel do toho startuje a po chvíli i já. Je to ale jenom slet.

Chceme to zkusit ještě jednou, ale vítr se stáčí na SZ a slunce je skoro nepřetržitě zastíněné. Aspoň si vzpomínám, odkud Pavla znám - vzájemně jsme si povědomí, ale v paměti pátráme jen v leteckých akcích. Přitom jsem pro něj před 20 lety školil!

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route3 km (3 pt)
Duration0:07

+
XContest