7.8.2020 13:50 Jakub Vrána (Svatobor)

Svatobor.

Tři dny po frontě, nic moc jsem nečekal. Chtěl jsem vyjet až nahoru (nevím, jestli to jde), ale navigace mě poslala na zavřenou cestu, tak jsem zaparkoval v chatové osadě poblíž přistávačky.

První let byla taková houpačka: 150 m nahoru, 170 m dolů. Začínal jsem -50 až +100, pak -70 až +80 a tak dále, až jsem byl -170 a nahoru už jsem se nedostal. Svatobor není moc příjemný kopec – start je za takovým předhřebenem, takže jakmile člověk klesne za něj, jsou tam rotory. Dá se vyletět údolím doprava, ale pak už se tam není moc čeho chytit, takže je podle mě lepší se držet vlevo nebo ten předhřeben zkusit přeletět. Kopec mi přijde takový schodovitý, za každým schodem to trochu házelo. Taky je poměrně plytký s různě vysokými stromy, takže to chce dávat velký pozor na zavětvení. Nahoře jsou takové velké louky, kde by se dalo asi přistát (někdo přišel na start s květákem, tak toho hádám využil), ale jakmile je člověk pod nimi, tak moc únikových cest k dispozici není.

Druhý let byla už jenom svahůvka, asi jsem se zbytečně držel blízko u kopce. Plácal jsem se ve výšce -40 m až úroveň startu a už mě to pak moc nebavilo, tak jsem letěl pryč od kopce a najednou jsem byl skoro v +100. Točit se mi nic ale moc nedařilo – tři otočky a byl jsem zpátky u hřebene v jeho úrovni. Jeden borec lítal dobrých 200 m nad všemi ostatními a dělal dlouhé výpady do okolí. To si vždycky říkám, že se mám ještě hodně co učit – nejen dobře točit, ale taky si pro to jít dál před kopec, aby člověk při točení nebyl hned za ním. A konečně taky vybrat při přímém letu stopu, která moc neklesá. Přišlo mi, že borec letěl prakticky vodorovně, zatímco já klesal a skutečně tam byly stopy, kde se takhle letět dalo i celkem daleko od kopce.

Dnes jsem nikam nedoletěl, ale aspoň jsem vybral místo s dobrým směrem a sílou větru, takže se dalo dlouho vydržet ve vzduchu.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route2.7 km FAI (0 pt)
Duration1:03

+
XContest