31.7.2020 14:56 Jakub Vrána (Čerťák)

Zkouška sedačky Delight 3.

Honza si koupil sedačku Delight 3, ale moc mu nevyhovuje, tak si od Mirka půjčuje Lightnessku, ať má nějaké srovnání. Delightku dnes půjčuje mně – díky! Mně přijde jen o málo horší než Lightnesska. Zapínání má pohodlnější – normální přezky a ne provlékané obdélníčky skrz obdélníčky nebo kuličky skrz očka jako má Lightnesska. Důvodem je u Lightnessky naprosto bezporuchový provoz, velká nosnost i spojů, které normálně nic nenesou (ale můžou, pokud si člověk zapomene něco zapnout) a asi i pár ušetřených gramů. Asi rozumný trade-off za cenu trochu pracnějšího zapínání a rozepínání. Karabiny u Delightky jsou divně natočené (odhadem tak o 110° vzhledem ke směru letu) a raději se připínám zády ke křídlu (poslední dobou se obvykle zapínám čelem ke křídlu s prohozenými a přetočenými popruhy). Nasedání mi přijde obdobné jako u Lightnessky, ale kokon mi přijde krátký a přitom musím mít nohy napnuté – po delší době už mi to je trochu nepříjemné na koleno. Nevím, jestli bych ho měl zkrátit nebo prodloužit. Honzovi to třepotalo – Mirek mu poradil zkrátit paty a špičky nechat trochu víc natažené. Možná nechat paty stejně a trochu prodloužit špičky by pomohlo i mně. V dnešním vedru mi vadily široké nožní popruhy – potila se mi pod nimi stehna. Lightnesska má jen tenké šňůrky, což je asi trochu nepříjemné na ground-handling, ale při letu je to pohodlnější. Sedačka je dobrá, ale nová docela drahá – bazarovku bys bral.

Petr Dvořák na dnešek předvídal možná nejlepší termický den roku a stoupáky až 6 m/s (https://youtu.be/yE9WCNM5hn0?t=38). Po pravdě řečeno nevím, jak k tomu dospěl. Slabá studená fronta přešla před třemi dny a i když je dnes vedro, tak to podle mě nemůže výrazně přetlačit vzduch, který se už několik dní postupně ohřívá. Flymet tomu nějak extra nevěřil (viz obrázek) a já vlastně taky ne. Navíc má být bezoblačná, což je vždycky těžší (i když mně by to naopak možná mohlo pomoct, protože mám pocit, že mě mrtvé mraky poslední dobou spíš svádí na scestí). Na druhou stranu jsem nechtěl v „nejlepší termický den roku“ zůstat doma.

Na Čerťáku je to dnes hodně klidné. Vítr zpočátku tak akorát na udržení (což se mi jednou nedaří a po záchraně z -90 m zpátky na úroveň startu přece jen vyhnívám) a stoupáky ze začátku žádné nebo jedničkové, později odpoledne i pár dvojkových, ale s dostupy tak zhruba 900 m n. m. Nedaří se nikomu, což je podstatný rozdíl proti mému poslednímu Kozákovu, kde šikovnější odletěli a já se celý den zůstal plácat u kopce. Dnes mě to ani nemrzí vzhledem k nízkým očekávání a tomu, že se nedaří ani ostatním – není to mnou, ale podmínkami. Ze stoupáků nevypadávám (až nahoře, kde podle mě končí nebo výrazně slábnou), nijak to se mnou nehází, zpátky před kopec se prosazuji v pohodě, zkrátka čajíček. Moc nechápu piloty, kteří odjíždí s tím, že je to dnes moc silné (podle mě o 1 m/s míň a jsme všichni dole) nebo turbulentní (takhle klidný vzduch ve slunečný den nepamatuji). Ale každý samozřejmě ať podmínky posoudí sám a rozhodne se za sebe. Spolu s dnešními slabými stoupáky jde ruku v ruce to, že to nejsou žádné kolmice nahoru (nebo dokonce bokem na vítr nebo proti větru), ale plazí se těsně podél kopce a na vrcholu ustupují za něj.

Dnes den celkem o ničem, ale aspoň jsem vyzkoušel jinou sedačku a na vlastní kůži si potvrdil, že podmínky nijak excelentní nebyly. Lepší než zůstat sedět doma a pak litovat.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route5.6 km FAI (8.9 pt)
Duration1:37

+
XContest