29.7.2020 13:42 Jakub Vrána (Kozákov)

Plácání na Kozákově.

Předpovědi nejdřív vyhrožují západním větrem 5-6 m/s, v nárazech až 12, ale postupně se uklidňují. Když přijedu na Kozákov, fouká tak 2-3, v nárazech 5 a je to stěží na udržení. Během dne to chvílemi zesílí tak na 4, ale pak to zase zeslabí, vítr jde navíc čím dál tím víc ze severu. Podmínky vypadají luxusně – přešla studená fronta, kumuly naskakují a zase se rozpadají, nedekuje se to, ani nejsou žádné cirry. Vítr fouká tak akorát na udržení a přitom se člověk nemusí bát točit za kopec. Přesto se mi absolutně nedaří, celý den se nedokážu dostat od kopce. Po prvním letu mě z přistávačky vyváží místní pilot, sám zastavuje a nabízí mi svezení – díky! To je tady skvělé, minule mi taky vždycky někdo ochotně a velmi rychle nabídl vývoz.

Druhý let se mi daří držet dýl, ale mám pocit, že to slábne, tak přistávám nahoře. Dobře jsem udělal, většina ostatních vyhnila. Třetí let je nejlepší, podaří se mi i vytočit dva stoupáky, ale předčasně z nich vypadávám. Je to dnes hodně rozbité, ostatním pilotům to často klape, mně jednou taky. Vario občas vyjekne, ale hned zase ztichne a při otočce na stejné místo už zase mlčí. Ani 500 m nad startem to není o moc klidnější – z trojkového stoupáku vypadávám a nevím jak. Thermal assistant tentokrát taky nepomáhá, při návratu na místo posledního stoupání nebo kus proti větru už tam nic není. Nerozumím tomu, proč to nefunguje. Ostatní piloti občas něco vytočí, ale přijde mi, že se jim taky moc nedaří. Zase to slábne, tak opět přistávám nahoře a už neodstartuji. Hodinu čekám, pak aspoň chvíli groundím. Na Kozákově se SZ větrem to je myslím obzvlášť přínosné – vítr se všelijak mele a udržet křídlo nad hlavou dá podstatně víc práce než v lamináru na Rané.

Že bych se za celý den nedostal od kopce, to nepamatuji. Vždycky aspoň něco vytočím, někam to odpálím a třeba za hodinu vyhniju, dnes se nepovedlo ani to. Utěšovat se můžu tím, že jsem třikrát za sebou bez problémů odstartoval (což je na Kozákově úspěch), dvakrát přistál ve správný čas nahoře a jednou se vyzvedal z -120 m. Taky aspoň nemusím řešit návrat a jsem brzo doma.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route3.3 km FAI (5.3 pt)
Duration0:57

+
XContest