27.7.2020 13:19 Jakub Vrána (Krupka)

Návrat na Krupce.

Návraty a trojúhelníky mi nejdou, nedokážu si naplánovat otočňáky. Dnes fouká asi 2 m/s, tak chci zkusit z Krupky letět po hřebeni na jednu stranu, pak na druhou stranu a pak případně dopředu.

Už ráno jsou převývoje, ale během dne se to kupodivu zklidňuje, protože to dost stíní cirry. Kvůli nim taky čekám na startu přes hodinu. Kumuly postupují z jihu, cirry ze severu.

Vítek, se kterým jsem přijel, startuje dřív, ale hned vyhnívá. Já čekám až do příchodu party z autobusu. Jít na Krupku mě napadlo pozdě, takže autobus v 10:30 jsme nestihli, ale vlastně jsme mohli jet až ve 12:30, o nic bychom nepřišli, ale kdo to měl vědět. Myslel jsem, že se to postupně bude dekovat, ale bylo to dnes všechno trochu naopak – odpoledne byla deka naopak menší.

Po startu se mi daří zachytit vpravo od startu, kde zpočátku jedničkový stoupák postupně zesiluje až na průměrné 4 m/s a 6 v nárazech.

To je ale bohužel prakticky jediný stoupák, který během tohoto letu využiji. Snažím se létat pod mraky, ale buď k nim přiletím pozdě nebo nefungují, i když jsou úplně čerstvé a zvětšují se – moc si to nedovedu vysvětlit. Jednou mi to na kraji mraku pípne, ale říkám si, že dál pod základnou to bude silnější, ale pak už tam nic není.

Částečně mraky a částečně předsevzetí se vrátit mě vede zpátky ke startu. Tam ale také nic nenacházím, u žebra vedle startu mi to klapne a cestou na přistání nad městem taky už nic nenajdu. Přijdu o nejlepší část dne, ale aspoň jsem doletěl zpátky a nemusím řešit svoz. Cestou nahoru se rychle stavuji aspoň na polívku. Šel jsem dnes nahoru dvakrát cestou po žebru (start 50.69129N, 13.89088E) a je to dobrá cesta – přímá a přitom ne moc strmá, dá se to vyjít asi za půl hodiny.

Let mi nevyšel, jak jsem si představoval. Po vytočení prvního stoupáku už jsem vlastně nic nedokázal, nedokážu se mezi mraky dobře orientovat. Ale aspoň návrat se mi povedl, i když jen po prvním rameni.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route17.4 km triangle (24.3 pt)
Duration1:22

+
XContest