23.7.2020 11:05 Jakub Vrána (Čerťák)

Z Čerťáku na Dobky.

Na slabý sever dorážíme s Honzou už před jedenáctou, protože odpoledne se to má dekovat. Windguru se sondou nefunguje. I takhle celkem brzy to jde hezky, jen dostupy jsou nízké a kvůli tomu není na nebi ani mráček.

Zkouším letět na Brnou, kde jsou jižní skály schované v závětří, tak by z nich jednou za čas mohl jít pěkný stoupák. Napoprvé mi to nevyjde a kousek se vracím, ale před řekou chytám pěkný stoupák a pak už Brnou přeletím. Říkám si, že když mám Summita, tak se můžu líp tlačit proti větru. Navíc dnes moc nefouká a stoupáky jdou prakticky kolmo nahoru. Z Brné pokračuji na Ústí a pak dál na Dobětice, kde vidím točit káně a když k němu přiletím, vario ukáže 1 m/s. Říkám si, že se snad zachráním, ale vtom mi to nízko nad zemí klapne. Naštěstí bez speedu a naštěstí jsem to včera trénoval, takže mě to moc nerozhodí, rychle se vrátím na původní místo, ale už tam nic není, tak bez potíží nahoře přistávám.

Honza ještě lítá, Kája je v práci, tak koukám na hromadnou dopravu. Zastávka trolejbusu je 900 metrů daleko a jede to za šest minut. Na to navazuje autobus až na Čerťák. Další takový spoj jede až za hodinu a půl. Rychle to sbíhám a trolejbus nakonec s minutovou rezervou stihnu. Během deseti minut čekání na autobus si koupím kebab a jedu až na Čerťák. Řidič je skvělý – ochotně mi zastaví mimo zastávku přímo na Čerťáku a ještě mi popřeje pěkný let. Za hodinu od přistání jsem zpátky, to se mi bez svozu snad ještě nepovedlo. Už se to nicméně fakt zadekovalo, vítr zeslábl a všichni přistáli, tak jsem tolik spěchat možná nemusel.

Let sice nebyl dlouhý, ale jsem s ním spokojen. V pohodě jsem se protlačil proti větru. Na konci už byly i nějaké mraky, ale spíš mě mátly. Když bych uletěl stejně dlouhou trať, ale dokázal se vrátit, tak bych byl ještě spokojenější. Nedokážu ale odhadnout bod návratu, pořád se tlačím dál a dál. Že jsem vyhnil, mě moc mrzet nemusí, kolem druhé šli k zemi všichni.

GliderUP Summit XC4 (EN B)
Route9.8 km FAI (13.7 pt)
Duration1:40

+
XContest