10.7.2020 10:52 Jakub Vrána (Řevničov)

Prevence absťáku.

Týden jsem nebyl pořádně ve vzduchu a další týden budu s dětmi na dovolené, tak jdu aspoň posvahovat na Řevničov. Ve výšce 3 km má foukat až 20 m/s, což se bude dole projevovat velkými turbulencemi, ale ráno má foukat u země 3-4 m/s JZ, tak toho chci využít, než termika začne dolů nosit bomby. Na Řevničově jsem před devátou, ale fouká jen 1-2 m/s, tak aspoň hodinu groundím. Obloha je totiž zatažená cirry, které v předpovědi nebyly, což asi zamezuje výměně horního rychlého a spodního pomalého vzduchu. Asi v půl jedenácté to rychle zesílí, že se i párkrát podívám na pole, ale lítatelné mi to pořád přijde. Nakonec celkem v pohodě startuji a držím se radši dál od kopce. Celkem rychle naberu výšku 100 metrů nad start a pak se mi většinu letu daří držet mezi 100 a 200 m. Jen při pokusu přeletět gajbl se propadnu až na úroveň startu, ale zachráním se, znovu se vyzvedám a na podruhé už gajbl v pohodě přeletím. Prolítávám i pár stoupáků, ale točit si je netroufám, byl bych hned za hranou. Zdá se mi to čím dál silnější a turbulentnější, tak se brzy vydávám zpátky. Za lesem se mi podaří dostat dál od kopce a ztratit přebytečnou výšku, takže nakonec přistávám bez problémů na pole pod startem.

Na sedačce se mi trochu vytahala guma ke speedu, tak jsem ji zkrátil, aby mi speed nepřekážel při startu. Bohužel mi ale nedošlo, že tím zkrátím rozsah speedu, takže dnes jsem letěl max. jen na 2/3 speedu. I tak mi to párkrát klaplo, takže možná bylo dobře, že jsem neletěl na plnej.

Normálně bych do takovýchto podmínek nešel, ale nakonec to bylo docela snesitelné a jsem rád, že jsem před minimálně týdenní pauzou strávil aspoň trochu času ve vzduchu.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route5.1 km triangle (7.2 pt)
Duration0:37

+
XContest