23.6.2020 12:55 Jakub Vrána (Raná)

Výlet na Hazmburk.

Já, Víťa a Miki se ráno nemůžeme rozhodnout, jestli na Ranou nebo na Černý vrch. Na Ranou je to blíž a vypadá to, že se to tam bude míň dekovat. Na Černém vrchu je lepší teplotní gradient a vyšší dostupy. Nakonec jedeme na Ranou. Černý vrch vyzkouší Honza Kotera, který je tam na služebce.

Na Rané je rozložených snad dvacet křídel včetně několika chrtů. Pavel Janeček nemá vodu, tak mu dávám aspoň pár deci své.

Po prvních dvou chroustech startuje velký chumel včetně mě a snad v patnácti svahujeme. Slábne to a všichni vyhnívají. Já přistávám v sedle, ale nerad chodím nahoru navlečený a v sedačce, tak si to házím do báglu a jen křídlo nesu v květáku.

Kromě tohohle zdržení jsem to taky hobloval možná až zbytečně dlouho, takže mi odlétá Pavel Janeček a o něco později i Víťa.

Pak se mi nepovede jeden start - zvedne mě to dřív, než se stihnu rozběhnout a couvám těsně nad hřeben, kde křídlo raději ruším. Další zdržení...

Pak se mi konečně daří odletět a trpělivě točím necelou jedničku. Poblíž jsou i další piloti, ale jsou v jiných výškách. Občas k nim zkusím letět, ale akorát z toho vypadnu. Po dvaceti minutách stoupák konečně sílí a já letím skoro do 1900, ale pod základnu se nedostanu. Skupina pilotů, která byla přede mnou o něco výš, je najednou níž a vrací se na Ranou, kam nechci. Vydávám se na sever bokem na vítr. Nad vesnicí se zachraňuji ještě s jedním paraglidistou, ale když to konečně najdu, tak on už letí pryč a mé volání neslyší. Třetí pěkný stoupák pak točím s větroni. S tím už bych se pod základnu dostal, ale ve FL63 raději konzervativně odlétám, protože jsem pořád pod prostorem.

Pak trochu vypadávám z koncentrace, během točení si nevyhlídnu další trasu a letím pod starý mrak, který už nefunguje. Zkouším se zachránit u Hazmburku, ale nenosí to tam.

Zpátky na Ranou jedu čtyřmi autobusy, ale naštěstí na sebe dobře navazují.

Dnes jsem nebyl dostatečně soustředěný, neměl jsem takový tah na branku, a proto jsem se neudržel ve vzduchu moc dlouho. Po dlouhé době jsem ale konečně vytočil k mraku a prohlédl jsem si Hazmburk, takže aspoň částečně spokojený jsem.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route24.7 km (24.7 pt)
Duration1:49

+
XContest