30.5.2020 14:20 Jakub Vrána (Čerťák)

Na mě moc těžké.

Na Čerťáku má foukat 5 m/s a nárazy až 12, ale v poledne sonda ukazuje lítatelné hodnoty, tak vyrážím. Většina lidí je dnes na Rané, kde je Hike&Fly, a můj nejčastější parťák na Čerťáku Honza Kotera dal dnes přednost rodině, tak jsem tu sám.

Startuji tentokrát v pohodě a ve větru kolem 4-5 m/s se dobře svahuje. Jde to dost z východu, takže se někdy držím z pravé strany startovní skály. Většinou se mi daří držet dobrou výšku kolem 100 m nad startem, jen párkrát klesnu pod úroveň startu. Stoupáky se mi ale točit nedaří. Chodí dvojkové, trojkové, ale vždycky udělám dvě otočky a jsem z toho venku. Netuším, jestli jsem vypadl po větru nebo proti větru, snažím se hledat vepředu, vzadu i na stranách, ale nenajdu už buď nic nebo jen nějakou nulku. Zkouším i skálu vepředu, která často dává, orientuji se podle ptáků (vlaštovky lovící ve stoupáku mouchy i skupinu kroužících dravců), ale nepomáhá nic. I Thermal Assistant je dnes k ničemu, stoupáky ustupující jinou rychlostí než základní vítr ho (i mě) slušně matou.

Teprve po hodině a půl, kdy už zvolna přemýšlím o přistání, chytám dvojkový stoupák do 1200 m. Nahoře už je vzduch přeci jen klidnější, stoupák se mi konečně daří točit, ale nakonec z něj stejně vypadávám. Na odlet to není, tak se vracím zpátky před kopec. Ani mi to dnes není líto – když jsem viděl tmavé mraky, tak by to nahoře byl asi taky pěkný boj. Mraky pak sice odfoukl vítr, to ale ještě neznamená, že nemůžou vzniknout nové.

Protože fouká víc, tak na přistání letím až hodně dozadu. Vzduch je dnes nezvykle klidný – na Čerťáku to vždycky cestou na přistání dost háže, ale dnes ne. Turbulenci schytám až kousek nad zemí, takže přistání moc ladné není. Možná byl její zdroj lesík, za kterým jsem přistával, příště už k němu radši nepoletím.

Jak je všechno relativní – ve středu jsem tady uletěl 26 km a nebyl jsem spokojen. Dnes jsem neuletěl nic a mám mnohem lepší pocit. Sžil jsem se s tímhle trochu divočejším vzduchem a každou půl hodinu jsem cítil, jak si v něm trošičku víc věřím. Nakonec jsem i vytočil, čemuž jsem pak už ani moc nevěřil. Pro získávání zkušeností byl dnešek skvělý!

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route7.9 km (7.9 pt)
Duration1:59

+
XContest