16.5.2020 16:08 Jakub Vrána (Kozákov, Czech Republic)

Trochu spravená chuť.

Startuji ještě jednou, daří se mi udržet a po nějaké době ještě s jedním pilotem točím jedenapůlkový stoupák. I ve vzduchu jsou tu lidi milí – po svém opakovaném křížení dráhy na Rané se snažím být opatrnější, až mi někdo říká: „Neboj se, můžeš se k nám přidat.“

Druhý pilot, se kterým točím, ze stoupáku po nějaké době odlétá, já ho nacházím uskočený o kousek dál, najednou už má 2,5 m/s a nese mě až do právě vznikajícího mraku. Cestou nahoru koukám, ke kterému mraku asi letím a on teprve vzniká. Je to nádhera! Voda se vaří jako v hrnci a mě láká si chmurku proletět. Disciplinovaně ale odlétám dál, navíc to na pomezí mraku dost hází. Žádný jasný cíl nevidím – přede mnou je jeden nejspíš mrtvý mrak, za ním jeden živý. Než k němu ale doletím, tak taky umírá. Po cestě už nic nechytnu, i tak ale z dvoukilometrové výšky docela pěkně doletím.

Přistání je strašné. Vidím pěkné louky, ale bojím se rotoru za hranou proti větru. Další pěkné louky jsou za vysokými stromy, tak tam se mi taky nechce. Snažím se od nich letět po větru co nejdéle a stejně jako včera na Cukráku se proti větru otočit teprve kousek nad zemí. Místo toho ale před přistáním škrtnu strom, zatočím do protisvahu a místo o 180° zatočím jen o 90, takže přistávám kolmo k větru. I tak mi ale tenhle let trochu spravil chuť po dnešním nepovedeném dni.

Dnes jsem se sám sebe ptal, na co si to hraju. Jdu s velkými kluky na Kozákov, ale tři čtvrtiny startů se mi nepovede. Obecně mi startovačka přijde dost náročná – plytký kopec na startu moc nezvedá, pak je potřeba přeletět vysoké stromy. Vítr dnes dost měnil směr, vpravo jsou další vysoké stromy, za kterými se mlel (a asi se mele i za těmi před startem). Svahovalo se mi taky dost těžce. Na startu je spousta diváků, kteří si klidně stoupnou na hranu a že je za nimi několik pilotů čekajících na start, jim nedochází. Jedna ženská se mi prošla po šňůrách a ještě o ně zakopla. Potenciál ale místo určitě má, takže až se zlepším ve startech a udržení ve slabých podmínkách, tak to tu můžu zkusit znovu. Lidi, které jsem tu potkal, byli skvělí. Sami jsme si s Víťou taky zlepšili karmu, když jsme zastavili jednomu klukovi, kterého jsme viděli jít po silnici s báglem a místo přímé cesty do Prahy jsme ho hodili na Kozákov.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route15.9 km (15.9 pt)
Duration0:49

+
XContest