27.4.2020 15:04 Jakub Vrána (Řevničov, Czech Republic)

Odlet s Víťou.

Nechce se mi nikam daleko, tak jedu na Řevničov. Plán je vytočit 1050 m n.m., přeletět za gajblík a tam už je volno. Ze začátku je to dost trápení - tři slety, dva nepovedené starty, pak jeden pilot hned po startu zavětví, tak mu pomáháme sundat křídlo. Čtvrtý let jsem aspoň 10 minut ve vzduchu a přistávám nahoře. Když odstartuji popáté, tak už se dá udržet a nastoupám do 200 m nad start.

Má přijet Víťa, tak ostatním říkám, že nám to aspoň ukáže. A taky že jo! Chvíli po startu najde Vláďa stoupák a Víťa se k němu připojí. Já jsem zaujatý kánětem, které letí střemhlav k zemi, ale nad zemí se zastaví a visí ve vzduchu. Taky visím ve vzduchu a koukám na něj, takže si nevšimnu, že už jsou kluci o 50 metrů výš. Rychle se k nim přidávám a naštěstí výtah ještě chytám. Vláďa to po nějaké době vzdává a letí zpátky k hraně, my s Víťou točíme až k prostoru. V 1050 přestanu točit a snažím se odletět z prostoru pryč, ale pořád mě to zvedá. Uši mě dát nenapadne, tak prostor nakonec protnu o 100 metrů. Když z něj konečně vyletíme, tak docela dlouho driftujeme v nulce, ale nakonec se rozhodujeme pro přelet k nadějnějšímu mraku. Tam už ale bohužel nedoletíme a já musím přistát. Víťa doletí o kousek dál, chvíli se ještě zkouší zachránit, ale nakonec kolegiálně přistává taky.

Vláďa pro nás ochotně přijíždí a za chvíli jsme zpátky na Řevničově. S Víťou dlouho probíráme zážitky z letu. Co se dalo udělat líp? Možná jsme mohli zůstat driftovat v té nulce. Velký mrak za náma byl ale podle mě už mrtvý, doháněl nás a všechno zastiňoval. Takže bychom mohli ještě chvíli driftovat, ale pak bychom šli stejně k zemi. Místo toho jsme to aspoň zkusili – sice to nevyšlo, ale rozhodnutí nelituji.

Kluci pak ještě posvahují, já jedu domů.

Jsme blbci, že jsme prolítli TMA, příště na to musíme dávat větší pozor a přestat točit s rezervou. Při odlétání na hranici prostoru pak dát klidně uši (Víťa je dal, ale taky byl o dost výš než já). Každopádně i tak to byl jeden z mých nejhezčích letů a vůbec první s někým dalším. Je to úplně jiná úroveň, když si s někým můžeš vypomoct, navíc na tom stejném křídle a s jen o málo víc zkušenostmi, než mám já. Víťo, jsi ideální parťák, skvěle jsem si to dnes užil.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route16.6 km (0 pt)
Duration1:10

+
XContest