26.4.2020 14:38 Jakub Vrána (Krupka, Czech Republic)

Zadekovaná Krupka.

Má být skoro bezvětří a mají se tvořit kumuly. Vybírám Krupku, i když horem fouká sever a hrozí, že se to bude dekovat. Když jedu z Prahy, tak se to potvrzuje. Ještě u Řípu modrá obloha s krásnými mráčky, ale na severu deka. Už jsem se ale rozhodl, jedu akorát na autobus, tak volbu neměním. Autobus jezdí každé dvě hodiny a můj plán je zbytečně se na startu nezdržovat a když vyhniju, tak to zkusit znovu. Na startu ale přece jen nějakou dobu strávím, nechci do toho chodit bezmyšlenkovitě.

https://www.xcontest.org/world/en/flights/detail:vrana/26.04.2020/11:07

Odstartuji v pohodě - stromy dole jsou hodně pokácené, tak už je to bez nervů. Během letu vario občas pípne, ale není to nic, co by se dalo točit. Jakmile jsem 150 metrů pod startem, tak letím na přistání, kde jsem s velkou rezervou. Přistávám ve 13:15 a ve 13:27 jede autobus, takže rychle balím. Na seznámení s Krupkou to bylo ideální - stálý slabý vítr a nikde žádné bomby.

Při druhém pokusu vidím vpravo točit piloty kousek nad startem, tak se k nim připojuji. Je to hodně slabé, tak půlka, ale aspoň stabilně stoupáme do 200 metrů nad start. Pak to zdá se končí, každý se rozletí někam jinam a dost zklesávám. Vidím točit Katku, tak se pod ní připojuji a je to nádherný stoupák až pod mrak. Vario ukazuje 4 m/s integrované, to jsem na displeji ještě neviděl. Nárazy jsem měl v minulosti i větší, ale takhle stabilní 4 m/s jsem ještě nezažil.

Katka odlétá ze stoupáku dřív než já a mizí. Já dotáčím až do 1800 m n.m. a vydávám se pod další mrak. Letím na plném speedu a když vario pípne, tak ho pustím a dám se do hledání. Druhý stoupák zase dotočím, ale pak před sebou vidím jen velké mraky, které se zdá se rozpadají. Vidím menší chmurku a doufám, že se tvoří nový mrak, tak tam letím. Blíž ale zjišťuji, že to naopak vytéká z mraku nad chmurkou, tudíž tam je akorát klesák. Už nenajdu nic a jdu na přistání u Libouchce. Tam ještě chvíli točím nulku u svahu, ale už z toho nic není. Po přistání mám štěstí – přistál jsem kousek od zastávky a autobus jede za 12 minut – s rychlým balením už mám dnes zkušenost. Na přistávačce v Krupce ještě vyzvedávám Jirku a Katku a vezu je k jejich autu, které nechali pod kopcem, když tam šli pěšky. U toho si skvěle popovídáme o zážitcích ze dne, zkušenostech a plánech do budoucna.

Den měl asi větší potenciál, ale i tak jsem spokojen. Moje lety mají tak jeden až tři stoupáky - musím se v jejich hledání zlepšit.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route15.8 km (15.8 pt)
Duration1:07

+
XContest