18.4.2020 13:31 Jakub Vrána (Černiv, Czech Republic)

S Prokopem na navijáku.

Flymet na dnes žádné bomby nehlásí, ale na druhou stranu je dobré počasí, tak vyrážím s mým synem Prokopem k Mirkovi do Černivi, kde si chce zkusit tandemový let před kurzem, na který plánuje jít v červenci.

Přijíždíme před jedenáctou, ale ještě tu není tandem, který přiveze Jana asi o půl hodiny později. Zatím lítá hlavně Honza, který dělá zkoušky na sportovního pilota – spirálu, let s einklapem a podobně. Párkrát odstartuje i David, ale nic nechytne.

Na tandem jde nejdřív jedna žena, kterou Viktor pěkně povozí. Chytnou malý stoupák, tak je i dost výšky na wingovery a předozadní houpání. Když jde Prokop, tak takové štěstí bohužel nemají, celou cestu zpátky jim bučí vario. Po přistání ho s Prokopem přesvědčíme, ať ho vezme ještě jednou. Domluví se na poslední chvíli a start je trochu uspěchaný – na zadní šňůře je uzlík, se kterým se ale naštěstí dá letět. Druhý let je trochu lepší, vario prý chvílemi ani nebučí, ale Viktor letí při hledání stoupáků trochu oklikou, takže nad start přiletí s výškou tak akorát na přistání. Aspoň si Prokop vyzkoušel, o čem létání taky často je – let v klesáku s nadějí, že z něj třeba jednou vyletím.

Já jsem na navijáku poprvé od dolétání před rokem a půl. Při prvním letu se mi 70 metrů nad zemí podaří chytit slabý stoupák, který mě dostane do 200, ale tam zeslábne. Mám pocit, že jsem z něj tentokrát nevypadl, ale že prostě skončil.

Pak startuje Jana – letí až za dráty, kde vytočí, odletí dál a znovu vytočí. Kdo umí, ten umí. Obloha se hodně zacirrovala a já podruhé startuji spíš jen proto, že už jsem tady. V druhém letu už nic nechytnu.

Naviják moc nemám rád – spousta čekání, málo létání. Radši si znovu vyšlápnu Ranou než hodinu čekat, až na mě dojde řada. Na druhou stranu je aspoň prostor pobavit se s ostatními. Když čekám na kopci na interval, tak na to prostor není. Dnes jsem poznal Hoffiho, který to řídil na startu, a trochu jsem si pokecal s Davidem. Aspoň s technikou dnes nebyly žádné problémy. Lano se nepřetrhlo ani jednou a Mirek jezdil na start autem, takže ani problémy s čtyřkolkou nebyly.

GliderUP Makalu 4 (EN B)
Route2.5 km FAI (3.9 pt)
Duration0:13

+
XContest